Kościół Gesù Nuovo w Neapolu

, , Tagi , ,

Kościół Gesù Nuovo

Kościół Gesù Nuovo lub inaczej Chiesa della Trinità Maggiore to jeden z najważniejszych kościołów w Neapolu. Położony jest na Piazza  Gesù Nuovo naprzeciwko Bazyliki Santa Chiara. W kościele znajduje się jeden z największych zbiorów obrazów i rzeźb sztuki barokowej autorstwa najbardziej wpływowych artystów szkoły neapolitańskiej, mieszczą się tu także płótna takich malarzy, jak: Massimo Stanzione, czy Giuseppe Ribera. Znajdują się tu także marmurowe kompozycje samego Fanzago. We wnętrzu umieszczone zostały także relikwie św. Giuseppe Moscati, neapolitańskiego lekarza, kanonizowanego przez Jana Pawła II w 1987r. Jego sanktuarium pokryte jest wotami wiernych, jako wdzięczność za uzdrowienia. W nawie bocznej kościoła można obejrzeć też gabinet lekarza, natomiast w bocznym ołtarzu po prawej stronie znajdują się relikwie świętego.

Kościół został konsekrowany 7 października 1601r.

Historia

Historia kościoła bierze swój początek w… pałacu rodziny Sanseverino, który został wybudowany na życzenie księcia Roberta Sanseverino w 1470r. Gdy jego potomek książę Ferrante popadł w niełaskę u hiszpańskiego króla, ten zabrał mu pałac, a w 1584 r. otrzymali go jezuici. Przebudowa trwała aż do 1601r. Zlikwidowano wiele sal oraz wspaniały ogród, przetrwała natomiast fasada i zabytkowy portal. Przepiękne freski zdobiące kopułe kościoła wykonał Giovanni Lanfranco a te zdobiące zakrystię Agnello Falcone. Pomimo zniszczeń spowodowanych przez pożar w 1639 r. oraz trzęsienie ziemi w 1688r. oraz innych zniszczeń w późniejszych latach, kościół, wielokrotnie odbudowywany, stoi do dziś. Kościół zmieniał również swych właścicieli. W 1797 r. kościół przejęli Franciszkanie, którzy wypędzili Jezuitów. Jednak stan techniczny kościoła nie pozwolił im zagrzać tam miejsca na dłużej. W 1786r. zajęto się remontem dachu budowli, odbudową kopuły oraz jej dekoracją. Po wielu latach podczas których Jezuici na zmianę odzyskiwali i tracili swą własność, dopiero od 1900r. Kościół na stałe stanowi własność zakonu. W 1975 r. dokonano pierwszej generalnej restrukturyzacji obiektu.

Wnętrze kościoła zostało wykonane w stylu barokowym: zdobione marmurem, w kolorach różu, brązu i czerni.

Parę ciekawostek związanych z kościołem:

  • od 1976r. Do 1984r. na banknocie o wartości 10 000 lir po jednej jego stronie znajdywała się podobizna Macchiavellego, a po drugiej właśnie piramidy z kościoła Gesù Nuovo.
  • We wnętrzu kościoła można zobaczyć zrzuconą przez Niemców na budynek bombę w czasie II Wojny Światowej. Bomba nie ekslodowała, jest za to eksponatem dla odwiedzających.
  • Chodzą pogłoski, że w okresie Renesansu, w sercu Kampanii mieszkali mistrzowie obróbki kamienia, którzy byli zdolni naładować skałę pozytywną energią i sprawić, by był on zdolny ochraniać przed złymi mocami. Niektórzy twierdzą także, że to właśnie nie kto inny, jak Roberto Sanseverino zaprosił owych alchemików do budowy i ze to właśnie oni oszlifowali bloki skalne tzw. diamentowym szlifem, na których znajdują się tajemnicze nacięcia. Według legendy, kamienie tworzące piramidy na fasadzie kościoła, zostały ułożone tak, by przekazywały jakąś wiadomość. Ta jednak wciąż pozstaje nieodkryta. Podejrzewa się natomiast, że kamienie zostały ułożone w złą stronę, dlatego zamiast chronić, przyciągają na kościół niebezpieczeństwa. Ta teoria miałaby tłumaczyć liczne nieszczęścia, które dotknęły świątynię.

Strona kościoła:

www.gesunuovo.it

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Certosa di San Martino

Castel Nuovo (Maschio Angioino)

Następny

1 komentarz do wpisu “Kościół Gesù Nuovo w Neapolu”

Dodaj komentarz