Chcąc poznać starożytną historię Włoszech, warto zwiedzić nie tylko Pompeje, ale znajdujące się jeszcze bliżej Neapolu ruiny małego miasteczka – Herkulanum. To tam, dzięki lepiej zachowanym budowlom można zobaczyć, jak wyglądały miasta sprzed 2000 lat. Herkulanum, podobnie jak Pompeje zostało zniszczone przez wybuch Wezuwiusza i mimo że jest właściwie najpiękniejszym zabytkiem Zatoki Neapolitańskiej, to wśród turystów najmniej znanym. Czy słusznie?
Herkulanum – historia
Wydobywający się z głębin wielkiej góry groźny pomruk ostrzegł 4000 mieszkańców małego miasteczka Herkulanum. W pośpiechu udali się więc na plażę, mając nadzieję, na szybką ucieczkę łodzią lub pewne schronienie się w hangarach. Nie mieli jednak szans ze spływającym z góry, gotującym się jeszcze błotem – tak wyglądał ostatni dzień turystycznego kurortu Herkulanum, kiedy w 79 roku p.n.e. region Kampanii został zniszczony w wyniku potężnej erupcji Wezuwiusza. Z mapy zniknęły wtedy również inne miasta jak Pompeje, Oplontis czy Boscoreale. Z tych wszystkich miast, to jednak właśnie Herkulanum jest dziś najlepiej zachowaną kolebką starożytnych budowli rzymskich, greckich czy samnickich. Gorące błoto zalało całe miasteczko, nie dając szans jego mieszkańcom na ucieczkę, ale jednocześnie chroniąc budowle przed ich całkowitym wyniszczeniem.
Zastygła i skamieniała gruba warstwa wulkanicznego błota na wieki pogrzebała to urokliwe miasteczko. Dopiero w 1709 roku, podczas kopania studni, przypadkiem odkryto scenę znajdującego się w Herkulanum teatru.
Sprawdź hotele w Herkulanum!
To dało podstawę do dalszych wykopalisk i w 1981 roku odkryto szkielety ludzkie, co w dużej mierze zmieniło pogląd naukowców, iż większość mieszkańców zdołała się ewakuować. To, jaka tragedia musiała się wydarzyć na brzegu, można również zobaczyć podczas zwiedzania. Część ludzi schroniła się w komorach na łodzie (zdjęcie pod spodem) czekając na ratunek. Tych, którzy łodziami próbowali uciec przez morze, najprawdopodobniej wielki przypływ, spowodowany wybuchem wulkanu, wyrzucił z powrotem na brzeg.
Na zdjęciu hangary na łodzie, w środku znajdują się pozostałości ludzkich szczątków.
Zwiedzanie Herkulanum
W Neapolu z pewnością trafimy na ofertę zorganizowanej wycieczki do Herkulanum. Z mapą czy z przewodnikiem w ręku możemy wybrać się jednak samodzielnie. O zakupie map warto pomyśleć wcześniej, ponieważ nie zawsze są sprzedawane w kasach biletowych. Na miejscu, w cenie 6,50 Euro skorzystamy z przewodnika audio, który należy zwrócić najpóźniej 30 minut przed zamknięciem obiektu.
Co warto zwiedzić?
Herkulanum nie jest tak rozległe, jak Pompeje, na zobaczenie najciekawszych miejsc i budynków potrzebujemy więc maksymalnie około dwóch godzin. Warto jednak na zwiedzanie zaplanować cały dzień i wybrać się też na szczyt groźnego Wezuwiusza.
Co warto zobaczyć w Herkulanum?
– Centralne Łaźnie czy popularnie zwane też Termami
Na zdjęciu część Łaźni.
– najstarszy Dom Samnicki, który w momencie wybuchu Wezuwiusza miał już 300 lat,
– Willa Papirusów – według naukowców należąca do Lucjusza Kalpurniusza Pizona Cezoninusa – teścia Juliusza Cezara. W willi tej odkryto zwoje papirusów, z których część nawet udało się odczytać,
– Dom z niesamowitymi mozaikami ściennymi – Neptuna i Amfitrydy ,
Na zdjęciu część mozaiki na domu Neptuna i Amfitrydy
– luksusowy dom Jelenia,.
– dom Argusa i odkrytego tylko w części bardzo przestronnego, z basenem domu Geniusza,
– dom Arystydesa, do którego wchodzi się przez piękne atrium,
– hangary na łodzie, gdzie podczas erupcji mieszkańcy szukali schronienia,
Zwiedzanie wieńczy spacer tunelem wykutym w skale, prowadzącym do sklepiku z pamiątkami.
Herkulanum, Pompeje i Wezuwiusz
Herkulanum od Neapolu dzieli jedynie 11 kilometrów, od Pompejów już tylko cztery i znajduje się na wzgórzu groźnego Wezuwiusza. Aż korci, by to wszystko połączyć. Na sam szczyt wulkanu dojedziemy autobusem, w cenie 10 Euro od osoby, ale w dwie strony. Za kolejne 10 Euro zapewnimy sobie wejście do parku narodowego. Przy kiepskiej pogodzie jednak trudno będzie zobaczyć ogromny krater czy podziwiać niesamowite widoki z samego szczytu. Nie mniej jednak dla samego przeżycia bliskiego spotkania z Wezuwiuszem, warto. Bus czeka na zwiedzających na parkingu przed szczytem aż przez półtorej godziny.
Widok ze szczytu wulkanu
Krater Wezuwiusza
Jak dojechać do Herkulanum?
Dojazd z Neapolu do Herkulanum jest bardzo prosty. Z dworca głównego w Neapolu koleją Circumvesuviana (cztery Euro w dwie strony) dojedziemy do stacji Ercolano Scavi (kierunek Sorrento lub Poggiomarino). Kolejką jedziemy około 25 minut, następnie idąc prosto w dół ulicą Via IV Novembre, dojdziemy po około 10 minutach (odległość 1 km) do bramy z wejściem głównym.
Do miasteczka dojedziemy także samochodem, wybierając autostradę A3 w kierunku na Salerno, następnie wybieramy zjazd na Ercolano-Portici i kierujemy się na Ercolano-Scavi. Przy samych stanowiskach archeologicznych znajduje się parking podziemny, odpłatny – 2 Euro za godzinę.
W okresie wiosenno – letnim do Herkulanum dojedziemy też klimatyzowanym pociągiem Campania Expres. Pociąg jedzie z Neapolu, ale zatrzymując się tylko na kilku stacjach, zapewnia szybszą i bardziej komfortową jazdę.
Ile zapłacimy za zwiedzanie?
Wycieczka jedynie do Herkulanum będzie kosztować 11 Euro (bilet ulgowy 5,5 Euro) od osoby. Możemy jednak skorzystać z biletu łączonego, w kwocie 20 Euro od osoby, obowiązującego przez trzy dni i upoważniającego do wstępu na teren pięciu wykopalisk – Pompeje, Herkulanum, Oplontis, Stabiae, Boscoreale.
W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest wolny.
Osoby poniżej 18 roku życia są zwolnione z opłat.
Dobrym rozwiązaniem jest też zakup karty Arte – card, która oprócz darmowego wejścia do dwóch wykopalisk, a do kolejnych z 50% zniżką, zapewnia przejazdy komunikacją miejską na terenie Neapolu i linią Circumvesuviana. Koszt karty to 32 Euro na trzy dni. W cenie 34 Euro zakupimy kartę na siedem dni z możliwością zwiedzenia wszystkich wykopalisk w cenie.
Godziny otwarcia
Do Herkulanum warto się wybrać w ciągu tygodnia (w dni wolne jest sporo turystów). Od 1 kwietnia do 31 października miasteczko możemy zwiedzać od 8:30 do 19:30, pamiętając, że ostatnie wejście jest o godzinie 18 – tej. W okresie zimowym miasteczko jest czynne tylko do 17:30, a ostatnie wejście jest o 15:30. W dniach 1 maja, 25 grudnia oraz 1 stycznia kompleks jest zamknięty. Wybierając się do Herkulanum warto zabrać ze sobą wodę, nie ma możliwości zakupu jej na miejscu.
Tanie noclegi w Herkulanum
Sprawdź najtańsze noclegi w okolicach ruin Herkulanum
Booking.com
Neapol – gdzie spać?
Sprawdź listę polecanych hoteli i pensjonatów w Neapolu