Weekend w Neapolu – co zobaczyć, spacerem po ulicach Neapolu

, Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podobnież podczas każdej pierwszej wyprawy do Neapolu płacze się dwa razy – kiedy ogarnia nas chaos i charakterystyczne dla tego miasta szaleństwo i drugi raz, kiedy chcemy tam jeszcze zostać, ale musimy już wsiadać do samolotu. Neapol to cudowne miejsce i wbrew pozorom nie tylko dla fanów pizzy czy wyśmienitego włoskiego Espresso. Jak zaplanować weekend w Neapolu?

Zacząć podróż od dobrego Espresso.

Oprócz przytulnych, rodzinnych trattorii, butików z włoską modą czy uroczych, wąskich uliczek, w Neapolu jest, co zwiedzać. Zamki, kościoły, muzea, a nawet stacje metra zasługują na nasze pięć minut uwagi. Dlatego zdecydowanie na początek warto wzmocnić się pysznym Espresso, które w Neapolu serwowane jest już posłodzone (stara tradycja, która w wielu innych miejscach zanika). Kawiarenek z typowym włoskim Espresso w Neapolu znajdziemy wiele.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

10 najbardziej romantycznych hoteli w Neapolu

Café Gambrinus

Słynna jest Café Gambrinus na placu Piazza del Plebiscito. Tylko parę domów dalej znajduje się kolejne klimatyczne miejsce – „Bar del Professore”. Tam możemy spróbować włoskiego espresso, ale o nugatowym posmaku, tak zwane Nocciolato. Jeśli jesteśmy w pobliżu dworca głównego, to na Espresso wstąpmy do Cafe Mexico, gdzie również dobrą włoską kawę zakupimy do domu.

Spacer Via Toledo i najpiękniejsza stacja Metra w Europie

Najlepszym środkiem transportu na zwiedzanie Neapolu jest metro. Właściwie przy każdym piękniejszym czy wartym uwagi miejscu, znajduje się stacja metra. Nie musimy nigdzie daleko chodzić, a przy ewentualnych problemach z porozumiewaniem się, szybko odnajdziemy się na mapie miasta. O tym, że Neapol jest niezaprzeczalnie miastem sztuki, przekonujemy się na każdym rogu ulicy, nie tylko pomniki czy piękne malowidła ścienne są godne uwagi, ale nawet stacje metra. Jedna z najpiękniejszych stacji metra i to w całej Europie, znajduje się właśnie w Neapolu – stacja Toledo.

ToledoMetro station in Naples
ToledoMetro station in Naples, licencja: shutterstock/By

Morski klimat z grą światła to istna rozkosz dla oczu. Neapol słynie z takich atrakcji i wysiadając na innych stacjach można również podziwiać piękne arcydzieła. Stacja Toledo znajduje się w centrum miasta i przy głównej ulicy via Toledo. Spacer tam to nie tylko dobra okazja, by zachłysnąć się architekturą i życiem Neapolu, ale również, by zjeść pyszne śniadanie czy obiad. Jasne, że obowiązkowym punktem wycieczki w Neapolu jest dobra pizza, ale możemy się skusić także na Cucuziello – chleb ciabatta z pysznym nadzieniem z rzepy brokułowej (typowe dla tego regionu warzywo), podany z kulkami z mięsa mielonego w sosie pomidorowym. Bardzo dobry przepis na syty i niedrogi obiad w Neapolu. Coś dla żołądka, ale i dla duszy, bo spacer ulicą via Toledo, można zakończyć w porcie, z pięknym widokiem na morze i Wezuwiusz.

Bazylika i Muzeum Sztuki – ucieczka od zatłoczonego miasta

Do Muzeum również dotrzemy metrem. Dosłownie pod samym Muzeum jest stacja metra, o tej samej nazwie – museo. Bilet do muzeum to koszt około 8 Euro od osoby, jednak zdecydowanie, by zobaczyć te wszystkie zbiory i eksponaty – warto. Już w samym muzeum, spotkamy wielu przewodników, którzy za dodatkową opłatą, oprowadzą nas po obiekcie. Jednakże wiele piękna odkryjemy również i bez przewodnika. Muzeum znajduje się aż na czterech kondygnacjach.

Z pewnością do tych najciekawszych eksponatów zalicza się Byka Farnezyjskiego, pomnik Herkulesa, a także sekretny pokój. W muzeum znajdują się także interesujące freski czy mozaiki, w tym piękna mozaika przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego pod Issos. W innych pomieszczeniach wystawione są też kompletne zdobienia ścian domów, zachowanych z Herkulanum i Pompejów. Zwiedzając muzeum, warto zajrzeć także do sekretnego pokoju, który przez lata nie był dostępny dla turystów, ze względu na erotyczny charakter wykopalisk. Znajdujące się tam rzeźby np. pana z kozą czy malowidła aktu z łabędziem oddają w dość mocny, ale pełny sposób zapatrywanie Rzymian i Greków na erotykę w tamtych czasach. Wśród eksponatów prezentowane są także symbolizujące męskość, przynoszące szczęście talizmany – wykonane z brązu penisy, przyozdobione dzwoneczkami czy innymi bibelotami.

Podziemia Neapolu – obowiązkowy punkt wycieczki

Wąskimi tunelami dotrzemy też do starego warsztatu motorynek, w którym obecnie wyrabiane są figurki do szopek betlejemskich. Wejście główne jest tylko jedno, na placu Piazza San Gaetano, jeśli trafimy na inne wejścia, to pamiętajmy, że nie są one zbyt pewne i lepiej z nich nie korzystać. Do podziemi (Sotteranea) dojdziemy, wpisując w Google San Geateno 68, od którego w odległości 50 metrów znajduje się główne wejście. Na zwiedzanie podziemi warto zabrać butelkę wody, coś do zjedzenia (dreptania jest na około dwie godziny plus 151 schodów do pokonania) i polar albo sweter, ponieważ 40 metrów pod ziemią z pewnością jest dość chłodno.

Dokumentalny film o podziemnym Neapolu

https://www.youtube.com/watch?v=8L1goAE_AOI

Oprócz muzeum czy podziemia, w Neapolu z pewnością warto zobaczyć zabytkowe kościoły czy okazałe pałace. Warto jednak zachłysnąć się Neapolem też z innej strony i wybrać się na spacer ulicą Via San Gregorio Armeno, gdzie rzemieślnicy ręcznie wyrabiają piękne tradycyjne szopki betlejemskie, a z racji miłości do piłki nożnej, również figurki sławnych piłkarzy. Tą ulicą, by zachwycić się zwykłym życiem Neapolu i jego sztuką, zwyczajnie trzeba przejść. W podwórzach ulicy trafimy na małe trattorie, gdzie z pewnością zjemy dobry i niedrogi obiad czy skosztujemy tradycyjnych włoskich przekąsek, czy pizzy.

Siedem rezydencji królewskich – do których się wybrać?

Podczas weekendowej wyprawy starczy nam czasu, by odwiedzić przynajmniej jeden z pałaców w Neapolu. Możemy wybrać się do zbudowanego w VI wieku Zamku Jajecznego Castel dell’Ovo, znajdującego się na małej wysepce. Wstęp do zamku jest bezpłatny, jednakże często odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne, które już mogą być powiązane z opłatą. Warto wejść na szczyt zamku skąd roztacza się piękny widok na Neapol. Interesujący jest też zamek Nuovo. Tutaj za wstęp zapłacimy około 6 Euro. W zamku można zobaczyć między innymi poświęconą św. Barbarze Capellę Pallatinę z 1350 roku, wraz z freskami namalowanymi przez mistrza Giotto czy wejść do jednej z baszt. W zamku znajduje się też sala ze szklaną podłogą, pod którą umieszczone są między innymi ludzkie szkielety. Zwiedzanie można zakończyć w muzeum Museo Civico di Castel Nuovo.

Podróż przez Neapol z Funicolare

Kolejka linowa Funicolare, to idealny sposób na zwiedzenie Neapolu tanio, szybko i treściwie. Funicolare łączy Neapol z trzema dzielnicami Vomero, Chiaia i Posillipo. Do każdej z dzielnic prowadzi osobna, jednotorowa trasa. Pnąc się kolejką po czasem nawet dość stromym terenie, można podziwiać nie tylko piękne widoki, ale również zobaczyć zwykłe życie w Neapolu. Ciekawą opcją jest wycieczka do willowej i bardzo bogatej dzielnicy Vomero.

Aerial view of Castel Sant'elmo in Naples, Italy. The Castle is located in the Vomero district and overlooks the town. In background the downtown of  the city.
Aerial view of Castel Sant'elmo in Naples, Italy. The Castle is located in the Vomero district and overlooks the town. In background the downtown of the city., licencja: shutterstock/By

Trzeba dojechać do końcowej stacji (około 5 – 10 minut jazdy). Idąc nieco wyżej, dotrzemy do jednego z siedmiu zamków – Sant’Elmo, gdzie nie tylko można się udać do muzeum, ale również napawać się niesamowitymi widokami Neapolu, a przy dobrej pogodzie nawet odległej wyspy Capri. Nieco dalej spacerem można dotrzeć do placu San Martino, skąd rozciąga się piękny widok na całe miasto. Jeśli wycieczkę Funicolare zaplanujemy późnym sobotnim wieczorem, to na placu San Domenico Maggiore znajdziemy kilka nocnych klubów, w których możemy napić się czegoś mocniejszego i posłuchać dobrej muzyki.

Neapol – gdzie spać?

Wybraliśmy najlepsze hotele i apartamenty w Neapolu w relacji cena/jakość, sugerowaliśmy się również wieloma opiniami znajomych podróżujących do Neapolu.

Lista polecanych hoteli i pensjonatów w Neapolu:

La Bugia

Obiekt La Bugia jest usytuowany w centrum Neapolu, przy popularnej ulicy Spaccanapoli, 1 km od zamku Castel Nuovo. Oferuje on klimatyzację i prywatny parking.
Pokój czysty, wszystko nowe, super widok z balkonu. W ogólno dostępnej kuchni można skorzystać z kawy, płatków śniadaniowych, wody. Winda płatna ale drobne do niej dał nam gospodarz . Łazienka wyposażona w kosmetyki przyzwoitej jakości. Pokój przestronny. Śniadanie w kafejce obok wejścia – maleńka, miła obsługa, na kawkę wpadają uliczni sprzedawcy – klimat prawdziwego Neapolu. Wspaniała lokalizacja, dająca możliwość zwiedzania bez przemieszczania się środkami komunikacji.

B&B Loffredo

Pensjonat B&B Loffredo zlokalizowany jest w zabytkowym centrum Neapolu, 1,1 km od kościoła św. Grzegorza Oświeciciela. Na Gości czekają klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi. Przemiła i bardzo pomocna właścicielka – Susy. Robi fantastyczne ciasto cytrynowe i co rano częstuje pyszną kawą. Standard i lokalizacja idealne dla osób, które jadą z myślą o intensywnym zwiedzaniu Neapolu. Tuż obok tani sklepik, pizzeria i winiarnia. 5 min. do Museo Archeologico i stacji metra.

Ricomincio Da Qui

Obiekt Ricomincio Da Qui położony jest w Neapolu, 700 metrów od obserwatorium astronomicznego Capodimonte i 1 km od kościoła San Gregorio Armeno. Z okien apartamentu roztacza się widok na miasto. We wszystkich pomieszczeniach zapewniono bezpłatne WiFi. Zamek Castel Nuovo dzieli 2,3 km od obiektu Ricomincio Da Qui, zaś port Molo Beverello – 2,4 km. Odległość od międzynarodowego lotniska w Neapolu wynosi 3 km. Komentarz naszego znajomego: „Bardzo dobry kontakt z Danielą, odezwała się do nas zaraz po zrobieniu rezerwacji. Daniela sama od siebie podpowiedziała nam jak się dostać do apartamentu, sama wynalazła nas na Whatsapp, będąc jeszcze w domu czułem się bezpiecznie, że wiem gdzie i do kogo jadę. Na miejscu udzieliła nam wyczerpujących informacji nie tylko o apartamencie, ale i o okolicy oraz o ciekawostkach, gdzie warto pójść, zobaczyć, zjeść. Nie było to typowe przekazanie kluczy i „do widzenia”, nie spieszyła się (chociaż była z całą rodziną), tylko rozmawiała z nami jak z przyjaciółmi.

B&B Margarita

Pensjonat B&B Margarita jest usytuowany w Neapolu, w odległości 700 metrów od stadionu San Paolo. We wszystkich pomieszczeniach zapewniono bezpłatne WiFi. Fuorigrotta to świetny wybór dla osób, które interesują się krajobrazami, jedzeniem i pizzą. Obsługa bardzo miła i pomocna. Pozwolono nam zostawić bagaże w ostatni dzień pobytu, już po wymeldowaniu, aby jeszcze przed odlotem móc trochę pozwiedzać Neapol.

B&B La Torretta Chiaia

Ten obiekt jest położony 2 minuty spacerem od plaży. Pensjonat B&B La Torretta Chiaia znajduje się w Neapolu, 250 metrów od morza i 650 metrów od najbliższej piaszczystej plaży. Stacja metra Mergellina oddalona jest od obiektu o zaledwie 5 minut spacerem. „Wspaniali właściciele, bardzo życzliwi, rezerwację zrobiliśmy w ostatniej chwili, właściwie idąc już do obiektu – w nocy – uwinęli się z przygotowaniem pokoju w kilkanaście minut, za co byliśmy bardzo wdzięczni. Bardzo fajny obiekt w rewelacyjnej lokalizacji – wystarczyło przejść przez ulicę żeby dotrzeć na plażę, po drodze liczne knajpki, kilka minut od stacji metra/ pociągów. Śniadanie na słodko i dobra kawa, bardzo czysto i sympatycznie, polecam z całego serca!”

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Procida

Okolice Neapolu – co warto zobaczyć w 3 dni?

Następny

Dodaj komentarz