Wyspa Megaride oraz Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny w Neapolu

, , Tagi , , , , , ,

Zamek Jajeczny

Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny zawdzięcza swą przedziwną nazwę miejscowej legendzie, która głosi, że słynny wieszcz rzymski Wergiliusz posiadał magiczne jajko. Gdy umarł, pochowany został w Neapolu, a jajko przeniesiono do zamku i tam ukryto, aby dodatkowo ochraniało budowlę. Według miejscowych podań umieszczono je w szklanej karafce, dodatkowo wypełnionej wodą. Owa karafka miała znajdować się w żelaznej klatce, którą zawieszono na jednej z dębowych belek podtrzymujących strop w podziemiach zamku. Według tradycji, jeżeli jako zostanie kiedykolwiek zniszczone, nie tylko zamek, lecz także cały Neapol zostanie dotknięty seriami kataklizmów i tragedii. Ponoć, gdy zamek uległ zniszczeniu podczas jednej z wojen, królowa Joanna I musiała przysiąc swemu ludowi, że nowe jajko zostanie umieszczone w zamku, aby zapobiec innym nieszczęściom, które miałyby spaść na miasto. Po dziś dzień jednak, jajko nie zostało jeszcze odnalezione…

Castel dell’Ovo znajduje się na malutkiej wysepce Megaride, w pobliżu dzielnicy Santa Lucia, niedaleko ścisłego centrum, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Historia

Historia owej wyspy jest bardzo długa i sięga aż VI wieku p.n.e., kiedy to osiedlili się na niej osadnicy greccy przybyli z Cumae i założyli pierwsze historyczne centrum miasta. Wyspę nazwali od imienia syreny Partenope, która, jak głosi jeden z mitów, popełniła samobójstwo, gdy okazało się, ze nie dała rady uwieść Ulissesa swym śpiewem. W I w. p.n.e. wybudował tam swoją willę Castellum Lucullanum patrycjusz Lucjusz Licyniusz Lukullus. W V w. n.e. ufortyfikował ją dodatkowo Walentynian III, a w 476r. to właśnie na tą wyspę został wygnany ostatni cesarz Rzymu, Romulus Augustus. Około 500r. został tam ufundowany klasztor. Obecny zamek został wybudowany w XII w. przez Normanów i miał służyć jako rezydencja dynastii Hohenstaufów. Dopiero za rządów Karola I Andegaweńskiego, rola i znaczenie zamku osłabła na rzecz nowowybudowanego wtedy Castel Nuovo. Zamek został zrestrukturyzowany w X w. i w takiej formie pozostał po dziś dzień. Tak więc, jak widać, przez wieki zamek zmieniał zarówno swój charakter, wygląd, jak i właścicieli. Z początkowej rezydencji królewskiej, a następnie fortecy, w efekcie przybrał charakter wieży obronnej i jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów turystycznych w Neapolu. Podczas pobytu, warto zwrócić uwagę na zachwycającą Wieżę Normanów, Torre dei Normanni, taras, z którego nie można nie zachwycić się widokiem na otaczającą zamek Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusz.

W XIX w. na wysepce powstała mała osada rybacka Borgo Marinari, obecnie tętniąca życiem turystyczna dzielnica pełna restauracji. Ciekawym miejscem jest również most łączącym wysepkę ze stałym lądem. Jest on jednym z najczęściej wybieranych miejsc dla fotografujących się par młodych.

Godziny otwarcia:

Od pon. do sob. od 8.00 do 19.15

Niedziele i święta od 8.00 do 13.45

Wejście jest zamykane na 15 minut przed zakończeniem pracy.

Cena biletu:
Wejście na zamek jest darmowe. Jednak w ciągu roku organizowanych jest wiele wystaw oraz wydarzeń, na które wejście może być płatne.

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Castel Nuovo (Maschio Angioino)

Zamek Sant’Elmo

Następny

Dodaj komentarz