Certosa di San Martino

, , Tagi , ,

Certosa di San Martino

Certosa di San Martino, czyli kompleks klasztorny Kartuzów znajduje się na wzgórzu Vomero. Został wybudowany w 1325r. Na zlecenie Karola, księcia Calabrii i pierworodnego Roberta d’Angiò. W 1337r. obiekt przeszedł do rąk Kartuzów i przez zdecydowaną większość czasu, znajdował się pod ich opieką. Został konsekrowany w 1368r. Obecnie, w klasztorze przekształconym w XVI w. na budynek w stylu barokowym, mieści się także muzeum historyczne, posiadające zbiory porcelany, miniatury okrętów, dzieła sztuki takich artystów jak Ribera czy Vaccar, pozostałości po Kartuzach oraz kolekcję szopek neapolitańskich, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli neapolitańskiej sztuki ludowej. Aby dotrzeć do Certosa di San Martino, wystarczy wsiąść w kolejkę Funicolare di Montesanto.

Zaszczytną funkcję architekta klasztoru Kartuzów objął sieneński artysta Tino di Camaino, już znany dzięki pracom przy Duomo w Pizie. Po jego śmierci, zastąpił go Attanasio Primario. Obecnie, z pierwotnego projektu Tino di Camaino, zachowały się obszerne podziemia w stylu gotyckim. Jak wynika z badań, budynek miał być wzorowany na antycznym zamku obronnym w Belforte.

Powiększenie klasztoru

Scenic picture view of the city of Naples Napoli with famous Mount Vesuvius in the background from Certosa di San Martino monastery, Campania, Italy
Scenic picture view of the city of Naples Napoli with famous Mount Vesuvius in the background from Certosa di San Martino monastery, Campania, Italy, licencja: shutterstock/By

W 1581 r. postanowiono powiększyć klasztor. Powołany do tego zadania architekt Giovanni Antonio Dosio, miał przekształcić surowy dotychczas wygląd gotyckiego budynku na dekoracyjny i wyrafinowany styl barokowy. Z powodu powiększającej się liczby mnichów, dobudowano także nowe cele. Później, pracę jako architekt przy restrukturyzacji obiektu, kontynuował Giovan Giacomo di Conforto.

44 lata później, 6 września 1623r. Znany architekt Cosimo Fanzago. To właśnie dzięki niemu, klasztor zyskał swój unikalny i niezwykle bogaty artystycznie wygląd. Fanzago zdecydował się pracować z tymi samymi artystami, którzy wcześniej pracowali na zlecenie Dosio, czy di Conforto. Ponadto, sprowadzał materiały najwyższej jakości (np. białe antyczne marmury z wykopalisk z Rzymu, czarne z Belgii inne z Hiszpani, czy Francji).

Kolejne zmiany w wystroju klasztora przeprowadził ok. 1723r. architekt-scenarzysta Nicola Tagliacozzi Canale, który wprowadził dekoracje wnętrza klasztoru bardziej w stylu rokoko, charakteryzującym się doskonałą harmonią pomiędzy malarstwem, rzeźbą a architekturą.

W 1799r. Kompleks klasztorny doznaje szkód w wyniku rewolucji i dostaje się do rąk Francuzów. Pięć lat później, mnisi odzyskują klasztor, jednak nie na długo, gdyż w 1812r. Staje się siedzibą wojska. W 1831r. budynek zostaje zupełnie opuszczony z powodów remontu. Dopiero w 1836r. mnisi odzyskują na stałe swą posiadłość. W 1867r. w klasztorze Kartuzów otwarto Muzeum Narodowe.

Kościół posiada sześć kaplic o niezwykłym walorze dekoracyjnym z przełomu XVI i XVIIIw. Warto tam zajrzeć, by na własne oczy przekonać się o kunszcie artystycznym najwybitniejszych architektów, malarzy i rzeźbiarzy włoskich epoki baroku i rokoko.

W klasztorze można podziwiać freski takich autorów, jak: Micco Spadaro, Giovanni Baglione, czy Belisario Corenzio.

Muzeum znajdujące się we wnętrzach klasztoru, posiada w swych zbiorach m.in. liczne dzieła takich artystów, jak: José de Ribera, Luca Giordano, Francesco de Mura, czy Battistello Caracciolo. Ponadto, znajdują się tam również kolekcje porcelany z Capodimonte, czy liczne szopki bożonarodzeniowe o niezwykle artystycznym charakterze. Znajdują się tu także rzeźby słynnego rzeźbiarza Pietro Berniniego, takie jak: la Madonna col Bambino e San Giovannino.

Godziny otwarcia:

otwarte codziennie od 8.30 do 19.30 oprócz środy. Recepcja zamykana jest godzinę wcześniej.

Cena biletu:

cały: 6 euro

ulgowy: 3 euro

(Ceny biletów mogą ulec zmianie.)

Bilet darmowy: dla obywateli Unii Europejskiej poniżej 18 roku życia, a także w pierwszą niedzielę miesiąca.

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Kościół Gesù Nuovo w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz