Caserta

, Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Caserta to jedno z bardziej magicznych i uroczych miejsc we Włoszech. I nie tylko ze względu na jedną z czterech największych rezydencji burbońskich, ale ze względu na niezwykły urok tej prowincji, gdzie historia, lokalny folklor, dzika natura i rustykalny klimat wzajemnie przeplatają się, tworząc naprawdę niesamowity, pełen zagadek  krajobraz.

Caserta – prowincja

Caserta jest malowniczą prowincją, położoną w regionie Kampanii. Tę samą nazwę nosi stolica Caserty. To prowincja, która rozpieszcza idyllą, spokojem i naturą. To zielona kraina, obfitująca w parki, rezerwaty przyrody i obszary chronione. Miejsce, które zachwyci nas pięknym krajobrazem rozciągających się po równinach winnic i gajów oliwnych. Docierając do granicy z Lacjum, można odwiedzić nieczynny już wulkan Roccamonfina.

Noclegi w Casercie, sprawdź rekomendowane oferty!

W Caserta nad Zatoką Gaeta znajdują się także piękne piaszczyste plaże oblane błękitem Morza Tyrreńskiego i zyskujące cień zielonych lasów sosnowych. W tę całą naturę rewelacyjnie i również bardzo naturalnie wkomponowane są średniowieczne wioski, kościoły, katedry, a także pozostałości po czasach rzymskich.

Najpiękniejsza jest jednak Caserta, kiedy odbywają się tam folklorystyczne święta i lokalne wydarzenia. Prowincja jest wtedy niezwykle barwna, przepełniona zapachami regionalnej kuchni, a do tego roztańczona i rozśpiewana.

Pałac królewski w Casercie

Tę rezydencję zdecydowanie należy wpisać na listę obiektów wartych odwiedzenia w rejonie Kampanii. To będzie jeden z tych niesamowitych, pełnych przeżyć i niezwykłych doznań spacerów pośród barokowych komnat, gabinetów urządzonych w stylu rokoko, a także angielskich i francuskich ogrodów, zwieńczonych kaskadami, fontannami i rzeźbami. Choć biorąc pod uwagę naprawdę ogromny areał, po ogrodach warto zaplanować wycieczkę np. rowerem albo dorożką, które wygodnie przewiozą nas po królewskich ogrodach angielskich.

Reggia di Caserta był chlubą dynastii Burbonów, miał być wizytówką rodziny królewskiej, a także miejscem, gdzie organizowane były wszystkie ważne ceremonie.

Pałac królewski w Casercie zbudowany został w XVIII wieku  przez architekta Ludwiga van Wittel jeszcze za czasów panowania Burbonów. Panujący wtedy Karol III chciał, by w Caserta zbudowany został pałac na zwór Wersalu, największy w Europie.

I udało mu się ten cel osiągnąć. Pałac w Casercie jest jednym z największych budynków wzniesionych w całej Europie: 1200 pokoi, cztery dziedzińce, przepiękne ogrody, pawilony myśliwskie, fabryka produkcji jedwabiu. Pałac ten wraz z akweduktem Vanvitelli’ego  i zespołem San Leucio został w 1996 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sam park rozciąga się na 1200 hektarach.

Wnętrze Pałacu w Casercie

Wnętrze pałacu urządzone było z przepychem, w bardzo eleganckim stylu. Sama architektura zdradzała też przeznaczenie komnat czy pomieszczeń. Np. pomieszczenia dla sądu były białe bez zdobień, w bibliotekach dominował neoklasycystyczny styl, a niektóre komnaty nie były tak wyrafinowane, jak pozostałe, np. te, w których królowa przyjmowała gości. Dziś, choć nie cały obiekt jest udostępniony do zwiedzania, to wciąż można doznać tego przepychu – przepiękne żyrandole, freski, marmury, jedwabie, a apartamenty nadal wyglądają imponująco.

Zwiedzanie Pałacu w Casercie

Pałac można zwiedzić za 14 Euro. Jeśli zrezygnujemy z obejrzenia ogrodów, to za bilet zapłacimy 11 Euro. Istnieje opcja zakupu biletu rocznego. Taki bilet kosztuje 10 Euro, ale upoważnia tylko do wejścia na teren ogrodów. Te bowiem są otwarte cały rok i udostępnione również dla mieszkańców. W sezonie wakacyjnym ogrody są otwarte do 18:00, jednakże zimą i późną jesienią ostatnie wejście jest o 14:30. Pod frontowymi ogrodami znajduje się podziemny parking, gdzie możemy zaparkować samochód. Do pałacu dojedziemy też pociągiem, przed centralnym wejściem znajduje się bowiem stacja.

Belvedere di San Leucio

Choć Belvedere di San Leucio znajduje się niedaleko Pałacu w Casercie, to jednak zdecydowanie warto to miejsce odwiedzić w inny dzień. To kolejna bowiem budowla, będąca świadectwem wspaniałych czasów burbońskich. Belvedere di San Leucio pełnił funkcję rezydencji myśliwskiej i letniej. Został zbudowany z polecenia Ferdynanda IV. Obecnie wciąż można podziwiać tam cudowne królewskie apartamenty, muzeum jedwabiu i kolekcję zabytkowych instrumentów muzycznych.

Warto wspomnieć, że z wioski San Leucio Ferdynand I stworzył prawdziwe imperium jedwabiu. Produkowano tam najpiękniejszy jedwab, znany w całej Europie. W muzeum można zobaczyć stare krosna i maszyny, a także kwatery, przygotowane dla osób pracujących w fabryce. Warte zwiedzenia są również same apartamenty.

Wielu artystów pracujących nad architekturą Pałacu Królewskiego, uwieńczyło swoimi dziełami również Belweder, np. w jadalni można podziwiać freski samego Carlo Brunelli. Nie tylko apartamenty godne są uwagi. Koniecznie wart zajrzeć do łazienki, czy jadalni.  Na koniec trzeba obowiązkowo wyjść na tarasy, skąd rozciąga się piękny widok na Zatokę Neapolitańską, Pałac Królewski i Wezuwiusz.

W San Leucio kupisz też prawdziwy jedwab, działa tam bowiem jeszcze wiele fabryk i sklepów, np.:  Antico Opificio Serico – Viella Barbera, 22, Alois to San Leucio Fabric and Trimmings – Via Catauli, 28, SAN LEUCIO SETA – Via dei Giardini Reali, 17.

Jak dojechać do Belwederu

Do Belwederu dojedziesz autobusem – od 1 marca 2019 roku uruchomiona została linia autobusowa nr 108, która łączy wszystkie najważniejsze zabytki w Casercie. Autobus podróżuje przez wszystkie dni w tygodniu, oprócz wtorków. Pierwszy przystanek znajduje się przy Piazza Gramsci – 400 metrów od stacji kolejowej. Z powrotem należy się kierować na Casertavecchia, w pobliżu kościoła San Rocco.

Bilety Caserta Belvedere San Leucio – zwiedzanie

Bilety można zakupić w Caserta Welcome Info Point. Tam można zakupić bilety także do Belwederu. Koszt zwiedzania razem z przewodnikiem to 15 Euro, Warto pamiętać, że wycieczki nie można wykupić samodzielnie. Konieczne jest obejście budynku z przewodnikiem. Dostępne są też bilety ulgowe, a także tańsze bilety uprawniające do odwiedzenia poszczególnych sekcji Belwederu.

Godziny otwarcia Belvedere San Leucio

Czas zimowy: codziennie od 9.00 do 18.00, ostatnia wizyta – 16.30.

W soboty, niedziele i święta: 9.30 – 10.45 – 12.00 – 15.00 – 16.30.

Sezon letni: codziennie od 9.30 do 18.00, ostatnia wizyta – 17.00.

W soboty, niedziele i święta: 9.30 – 10.45 – 12.00 – 15:30 – 17:00.

Co warto jeszcze zwiedzić w Casercie?

Bazylika Benedyktyńska w Formis – jeśli chcemy zobaczyć najlepiej zachowany cykl romańskich fresków, przedstawiających sceny z Nowego i Starego Testamentu, to koniecznie warto wybrać się właśnie do bazyliki Benedyktyńskiej, zbudowanej w VI wieku na pozostałościach rzymskiej świątyni Diany,

Spacer do średniowiecznej wioski – Casertavecchia

Na zboczach gór Tifaniti, na wysokości 401 m n.p.m., jakieś 10 kilometrów od Caserta znajduje się historyczne miasteczko – Casertavecchia. Jeśli wierzyć legendom i zapiskom mnicha Erchemperto, to początki tego miasteczka sięgają 861 r n.e. Dziś miasteczko emanuje iście średniowiecznym stylem. Spacer po wąskich uliczkach wśród domów, budowanych jeszcze z kamienia do katedry z piękną kaplicą romańską można urozmaicić sobie relaksem w małej pizzerii czy kawiarence, których w Casertavecchia nie brakuje.

Sama katedra jest zwieńczeniem kilku stylów – arabskiego, sycylijskiego i także gotyckiego, w którym to stylu dobudowano kilka dekad później dzwonnicę. Trzeba koniecznie zajrzeć do środka kaplicy, by podziwiać jej piękne wnętrze, między innymi XIV – wieczną Madonnę z dzieciątkiem, a także średniowieczne i renesansowe nagrobki. To miejsce warto odwiedzić zwłaszcza latem, gdzie odbywa się np. powrót rycerzy – barwne i zjawiskowe święto folklorystyczne.

– Niedaleko Caserty znajduje się Santa Maria Capua Vetere z amfiteatrem. To wycieczka w przeszłość i to bardzo odległą, cofającą nas aż do czasów rzymskich i buntu niewolników pod przewodnictwem Spartakusa. Santa Maria Capua to dawna rzymska metropolia, kompletnie zniszczona przez Saracenów. Historię tego miejsca odtworzymy sobie jednak odwiedzając znajdujące się tam muzeum archeologiczne.

– Na wycieczkę w piękne nieco dzikie tereny zaprasza: Park regionalny Nello z potężnym amfiteatrem, a także park regionalny Matase z niesamowitym górskim klimatem i park regionalny Roccamorfina z wygasłym wulkanem.

– Oprócz Caserty koniecznie trzeba się udać do Volturno – kolejne piękne miejsce w prowincji, piękne zamków, kościołów, zabytków, otoczonych naturą i lasami.

Wydarzenia w Casercie

To miejsce choć animuje spokojem i pięknem dzikiej natury, to również kipi życiem, zwłaszcza kiedy organizowane są tam wydarzenia, takie jak Sagra delle Pallottole – targi gastronomiczne, podczas których San Leucio zamienia się w jeden wielki piknik. Daniem dnia są ziemniaczane krokiety – Pallotyna.

W Caserta wyjątkowo hucznie obchodzi się też karnawał. Prowincja rozbrzmiewa od rana do nocy muzyką, ulicami płyną kolorowe korowody, a na rynkach organizowane są równego rodzaju imprezy.

Jak dojechać do Caserty?

Jeśli zdecydowanie podróż samochodem jest dla nas zbyt uciążliwa, to do Caserty możemy dolecieć też samolotem. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o 40 km Neapolu. Stamtąd do Caserty dojeżdżają pociągi Trenitalia.  Koszt przejazdu to około 3-4 euro w jedną stronę.

Jeśli znajdziesz tańsze połączenia do Rzymu, to również możesz zarezerwować bilet. Z Rzymu bowiem do Caserty odchodzi autobus. Z Autostatione Tiburtina odjeżdżają autobusy Marinobus. Autobus dojeżdża w dwie godziny do Caserty na plac Giuseppe Garibaldi.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Salerno

Kiedy jechać na Wybrzeże Amalfi – najlepsze pory roku

Następny

2 komentarze do wpisu „Caserta”

  1. W Casercie znajduje się też wspaniała szkoła tańca Let’s dance gdzie pod koniem mistrza tańców standardowych moja córka przyjezdza tutaj z Polski raz na miesiąc 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz