Ścieżka Bogów (Il Sentiero degli Dei) – co warto wiedzieć, praktyczne informacje

Tagi , ,

Podróże do Włoch, dzięki licznym połączeniom oferowanym przez tanie linie lotnicze, są coraz bardziej popularne. Polscy turyści chętnie odwiedzają nie tylko największe włoskie metropolie, ale także mniejsze miejscowości, które oferują wiele atrakcji, od typowego wypoczynku, po aktywne spędzanie czasu. Dzięki lotom do Neapolu mamy możliwości odkryć najciekawsze miejsca Wybrzeża Amalfitańskiego nad morzem Tyrreńskim, którym jest m.in „Ścieżka Bogów”.

Jedną z największych atrakcji Wybrzeża Amalfitańskiego jest tzw. „Ścieżka Bogów” (wł. Sentiero degli Dei), czyli trasa trekkingowa łącząca Agerolę z Nocellą. „Ścieżka Bogów” zawdzięcza swą niebanalną nazwę, zapierającym dech w piersiach widokom na morze Tyrreńskie, półwysep Sorrento i słynną wyspę Capri. Trasę można pokonać w obu kierunkach, ale przejście z Ageroli do Nocelle jest znacznie łatwiejsze, bo w tym kierunku ścieżka praktycznie przez cały dystans biegnie łagodnie w dół. Całość trasy ma ok. 7 km długości i jej przejście w kierunku Nocelle zajmuje ok. trzech godzin.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dotrzeć do „Ścieżki Bogów”?

Najlepszą bazą wypadową na „Ścieżkę Bogów” jest Sorrento lub Positano. Aby dostać się do Ageroli konieczna będzie przesiadka w Amalfi. Podróż bus z Sorrento do Amalfi zajmuje ok. 1,5 godz., a z Posiatano mniej niż godzinę. Z Amalfi jest już bezpośrednie połączenie do Ageroli, podróż zajmuje kilkanaście minut. W Ageroli jest kilka przystanków autobusowych i najlepiej poprosić kierowcę, żeby zatrzymał się w Bomerano.

W drodze do „Ścieżki Bogów” najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z busów SITA SUD. Za 10 euro można kupić bilet upoważniający do przejazdów przez całą dobę pomiędzy miejscowościami na Wybrzeżu Amalfitańskim. Co ważne bilet trzeba kupić przed podróżą w kiosku, w SITA SUD nie ma możliwości kupna biletu u kierowcy. Do Ageroli dostaniemy się też, niespełna w dwie godziny, bezpośrednio z Neapolu.

Przystanek w Ageroli mieści na głównym skrzyżowaniu. Po wyjściu z busa trzeba się kierować w stronę kościoła św. Mateusza Apostoła. Po drodze są sklepy i bary, gdzie można zaopatrzyć się w prowiant na drogę. „Ścieżka Bogów” rozpoczyna się na Piazza Paolo Capasso tuż obok kościoła. Dotarcie na miejsce nie przysparza większych problemów, bo trasa jest dobrze oznaczona.

Już na samym początku trasy widać niesamowite widoki na wybrzeże i górskie zbocza, na których uprawiane są winorośla. Pierwsza część trasy kończy się rozwidleniem przy fontannie. W lewo droga prowadzi do Praiano (z tej miejscowości także dostaniemy się na ścieżkę, ale droga jest znacznie trudniejsza, przez co jest mniej popularna), a w prawo, w kierunku Posiatno biegnie dalej „Ścieżka Bogów”.

Rozwidlenie jest jednym z najciekawszych miejsc na całej trasie, skąd rozciąga się widok na cały półwysep Sorrento, stamtąd można też dostrzec Capri. Po minięciu rozwidlenia trasa się zmienia i staje się trochę trudniejsza. Miejscami pojawiają się podejścia, a sama ścieżka wiedzie głównie zboczami góry, gdzie miejscami są zamontowane barierki, lecz większość drogi jest bez żadnych zabezpieczeń, co może być stresujące dla osób mający lęk wysokości.

Koniec ścieżki i co dalej?

Po kilkudziesięciu minutach po raz pierwszy widać wbudowane w zbocze góry Positano. Po ok. trzech godzinach od rozpoczęcia trekkingu dochodzimy do Nocelle. W miejscu gdzie kończy się „Ścieżka Bogów” nie kończą się możliwości trekkingu. Ciekawą propozycją jest przejście ok. kilometra do restauracji La Tagliata, gdzie na tarasie możemy coś zejść i podziwiać widoki w tym wyspę Capri.

Możemy też kontynuować podróż w kierunku Positano. Do miasta dostaniemy z Nocelle busem lub na piechotę, aby jednak dostać się do Positano trzeba najpierw pokonać ok. 1700 schodów. To jeden z najtrudniejszych etapów, ale wszelki trudy rekompensuje piękny widok na Positano. Na końcu schodów jest Arienzo, skąd możemy albo kontynuować podróż w kierunku miasta, do którego mamy jeszcze kilometr drogą SS163. Można też zejść z trasy i schłodzić się na plaży Bagni d’Arienzo, do której droga biegnie kolejnymi schodami.

Trekking „Ścieżką Bogów” nie należy do najtrudniejszych. Choć ścieżka ma 7 km długości, to drogę pokonają nawet osoby, które na codzień nie prowadzą aktywnego trybu życia. Trzeba jednak pamiętać, że spora część trasy prowadzi zboczem góry i nic nas nie chroni przed słońcem, dlatego na trekking z Agreoli do Nocelle lepiej wybrać się wiosną niż latem.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Neapol – gdzie spać?

Ischia na weekend? Co zobaczyć? 3-dniowy program wycieczki

Następny

1 komentarz do wpisu “Ścieżka Bogów (Il Sentiero degli Dei) – co warto wiedzieć, praktyczne informacje”

Dodaj komentarz