Positano

, Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Positano

Między skalistymi górami a lazurowym morzem wznosi się włoskie miasto Positano. To tam, kontrastujące z zielenią pastelowe budynki, jak schody układają się na stromym zboczu prawie do samego nieba. To niewiarygodne, że w takich warunkach można zbudować miasto i to w dodatku jedno z piękniejszych w całych Włoszech. A jednak. Będąc w okolicach Kampanii, do Positano trzeba wstąpić choćby na chwil parę, by rozkoszować się nie tylko widokami, ale tradycyjnym włoskim jedzeniem w małej Trattorii. Warto jednak zaplanować w tym uroczym zakątku cały urlop, bo w Positano czas płynie inaczej i wcale nie chce się stamtąd wracać do domu.

Sprawdź hotele w Positano!

Positano – położenie i historia

Ciekawe miejsca w Positano

Już sam spacer wąskimi, malowniczymi, pełnymi butików, restauracji i trattioli uliczek przeniesie nas we włoski i niepowtarzalny klimat tego miasta.

Kościół Santa Maria Assunta 

Positano, Amalfi Coast, Italy. Chiesa di Santa Maria Assunta in Positano in background.
Positano, Amalfi Coast, Italy. Chiesa di Santa Maria Assunta in Positano in background., licencja: shutterstock/By

Centrum Positano znajduje się niedaleko portu Marina Grande. Jest to niepowtarzalne miejsce z pięknym kościołem Santa Maria Assunta z XVIII wieku, w którym znajduje się bizantyjska ikona Czarnej Madonny. Kościół został zbudowany bezpośrednio nad morzem, gdzie mieszkańcy znaleźli skradzioną przez piratów ikonę i odbierając to, jako znak, postawili tam kościół. Kopułę kościoła zdobi żółto – zielona majolika, a na jego ścianach znajduje się bardzo dużo tablic dziękczynnych, od marynarzy, którzy szczęśliwe wrócili do domu. Z tą ikoną wiąże się też legenda powstania miasta. W 1200 roku p.n.e. Ikonę tę skradli piraci, którzy sztorm i wielką burzę postanowili przeczekać na lądzie, gdzie dziś znajduje się miasto. Tam piraci usłyszeli głos, mówiący pose, pose, czyli zostaw. Zdecydowali się, więc pozostawić skradzione skarby na lądzie. Od słowa Pose utworzono wioskę rybacką Positano. Kościół znajduje się na placu Piazzeta dei Mulini, w otoczeniu wielu knajpek, lodziarni czy restauracji, z tradycyjnym włoskim jedzeniem, a także z owocami morza i specjalnością miasteczka – pysznymi pastami rybnymi. Jeśli do portfela włożyliśmy też kartę kredytową, warto zerknąć do wielu, znajdujących się na placu butików z włoską modą.

Torri de Sarazene

Spacerując wybrzeżem Positano, natkniemy się na pochodzącą jeszcze z czasów średniowiecza i rozbudowaną w XX wieku strażnicę, znaną pod nazwą Torri de Sarazene bądź Torre Clavel (od szwedzkiego architekta, który w 1902 roku restaurował ruiny strażnicy). Legenda głosi, iż strażnica ta miała bronić wioski przed napadami ludu zwanego Saracenem. Według historyków strażnica powstała jednak dopiero w XVI wieku za czasów panowania Pedro Alvareza de Toledo, który wzdłuż całego wybrzeża amalfitańskiego stawiał strażnice, mające na celu ochronę lądu przed atakami morskimi. Pierwsza wieża znajduje się w rezerwacie Punta Campanella. Niedaleko wieży znajduje się też grota „Grotta dell‘ Incanto, w której organizowana jest jedna z większych dyskotek na Positano „Music on the Rocks“.
W mieście zachowane są też ruiny willi, należącej do cesarza Oktawiana Augusta, który uważany jest za założyciela miasta. Ruiny znajdują się za placem Flavio-Gioia, dosłownie dwie minuty spacerkiem od portu Marina Grande.

Spacer ścieżką Bogów (Il Sentiero degli Dei)

The hiking trail Sentiero degli Dei (  Path of the Gods) along the Amalfi Coast  from Agerola to Nocelle, Province of Salerno,  Campania, Italy.
The hiking trail Sentiero degli Dei ( Path of the Gods) along the Amalfi Coast from Agerola to Nocelle, Province of Salerno, Campania, Italy., licencja: shutterstock/By

Trasa, która z pewnością znajdzie się w każdym przewodniku o mieście. Do spaceru animują bajeczne i naprawdę niesamowite widoki. Osiem kilometrów pieszej wędrówki można połączyć z piknikiem na świeżym powietrzu. Miejsca na rozłożenie koca z jedzeniem z pewnością nie zabraknie. Charakterystyczne dla tej trasy są jednak nie tylko piękne widoki, ale ogromna ilość schodów, często bardzo stromych. Szlak ten jest jednym z bardziej znanych w całej Europie, a wiedzie śladem starożytnych świątyń, stąd też nazwa tej trasy. Wybierając się na ścieżkę, warto włożyć dobre buty trekkingowe, a do plecaka wrzucić krem z właściwym filtrem i kilka butelek z wodą.

Poniżej znajduje się film którym zobaczyć można piękne widoki ze szlaku Bogów w Positano.

 

Il Sentiero degli Dei – mapa szlaku 

Plaże w Positano

Spiaggia Grande

Thyrenian Sea and row of bright umbrellas on beach of Positano - famous old italian resort, Italy
Thyrenian Sea and row of bright umbrellas on beach of Positano – famous old italian resort, Italy, licencja: shutterstock/By

Wśród wpadających prosto do morza skał, w Positano można też znaleźć kawałek piaszczystej plaży. Do najbardziej znanych miejsc należy Spiaggia Grande, znajdująca się tuż przy porcie, w samym centrum miasta. Plaża jest największa w mieście i w sezonie wakacyjnym można skorzystać z parasolek i leżaków. Niedaleko znajduje się dyskoteka „Music on the Rocks“. Do plaży dojdziemy z centrum bądź dojedziemy autobusem. Przystanek znajduje się na Positano Sponta i stamtąd już spacerkiem (około 10 minut) dojdziemy do plaży ulicą Via Cristoforo Colombo.

Plaża Fornillo

Do kolejnej plaży droga wiedzie przez promenadę Via Positanesi d’America, która zaczyna się w porcie Marina Grande. Kawałek dalej, za strażnicą po drugiej stronie miasta jest plaża Fornillo. Z widokiem na archipelag LiGalli i piękną zatokę. Dobre miejsce do odpoczynku, ale również i uprawiania sportów wodnych. Do Fornilo dopłyniemy także łodzią. Przy plaży mieści się Hotel Pupetto cieszący się dużą popularnością.

Jak dojechać do Positano?

Do Positano dojedziemy autem, należy jednak pamiętać o odpłatnych i niezbyt tanich włoskich autostradach i perspektywie spędzenia nawet kilkunastu godzin w samochodzie. Zdecydowanie szybciej, ale o wiele drożej będzie samolotem do Neapolu, a następnie do Positano możemy wybrać jeden z dostępnych środków transportu:

– pociąg do Vico Equense, a stamtąd do Positano taksówką albo autobusem (koszt około 30 Euro, czas dojazdu 1,5 godz.).
– autobus linii 5120 do Sorrento i następnie do Positano,
– prom z przesiadką w Capri,

Niemal o połowę mniej zapłacimy, lecąc do Rzymu. Stamtąd do Positano mamy jakieś 300 km. Możemy wypożyczyć auto, jednakże w cenie 50 – 70 Euro dojedziemy pociągiem linii Napoli Garibaldi do Sorrento, a stamtąd autobusem albo promem do Positano. Z Rzymu też bezpośrednio do Positano dojedziemy autobusem (Naples NAP) i to w cenie około 30 Euro. Na podróż musimy liczyć jednak około czterech godzin.

Wybierając się do Positano warto zdecydować się na komunikację miejską bądź prom. Uliczki są tam bardzo wąskie, a parkingów nie ma prawie wcale, wycieczka własnym czy pożyczonym autem może być więc nieco uciążliwa.

Mapa Positano

Neapol – gdzie spać?

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Ischia

Amalfi

Następny

Dodaj komentarz