Città della Scienza w Neapolu – najważniejsze naukowe, interaktywne muzeum we Włoszech

Tagi , , , ,

Città della Scienza w Neapolu nie jest przeciętnym muzeum nauki. Jest to interaktywne muzeum nauki, w którym można dotykać i eksperymentować, a także obserwować różne zjawiska naukowe. Muzeum to oprócz stałych wystaw, oferuje także centrum szkoleniowe i bogaty kalendarz wydarzeń naukowych. Każdego roku muzeum Città della Scienza przyciąga setki odwiedzających również dzięki jednemu z najbardziej interesujących wydarzeń naukowych „Futuro Remoto”. Trzydzieści sześć lat po pierwszej edycji, wydarzenie to stało się najważniejszym tego typu we Włoszech i jednym z najważniejszych w Europie. Co warto zobaczyć w Città della Scienza? Gdzie się znajduje to muzeum oraz jak do niego dojechać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Polecany artykuł: Muzeum Archeologiczne w Neapolu

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Città della Scienza?

Powody, dla których warto wybrać się do Città della Scienza są nieograniczone. Warsztaty naukowe, wydarzenia, konferencje, różnego rodzaju instalacje każdego roku przyciągają setki odwiedzających. Oprócz tego w Città della Scienza można podziwiać  kilka stałych wystaw, których naprawdę nie można przegapić. Jedną z najważniejszych w tym niesamowitym muzeum nauki jest Corporea. Odwiedzający w każdym wieku mają okazję odwiedzić interaktywną wystawę, która zajmuje ponad 5000 m2 powierzchni wystawienniczej. Co więcej, jest to pierwsza w Europie interaktywna wystawa poświęcona ludzkiemu ciału, zdrowiu oraz profilaktyce. Wewnątrz znajduje się  kilkanaście wysp tematycznych, gdzie można poznać każdy temat dzięki warsztatom, grom oraz eksperymentom.

Nie można również przegapić Planetarium, nie tylko najbardziej zaawansowanego we Włoszech, ale także jednego z najnowocześniejszych na świecie. Z pewnością miejsce to zaskoczy Cię pokazami stworzonymi przy udziale najważniejszych międzynarodowych ośrodków badawczych, takich jak na przykład NASA, ESA oraz wielu innych.

Wreszcie warto odwiedzić Spazio Galilei miejsce, w którym znajdują się wystawy czasowe dla dorosłych i dzieci .

Città della Scienza  – Muzeum nauki jak żadne inne

Fondazione IDIS – Città della Scienza to znacznie więcej niż zwykłe muzeum nauki i to nie tylko dlatego, że w jego salach można aktywnie uczestniczyć w eksperymentach naukowych.

To, co czyni to muzeum wyjątkowym, to zaangażowanie zespołu założycielskiego, który od ponad trzech dekad pracuje nad realizacją misji. Docenianie kultury oraz nauki i udostępnianie jej wszystkim, przede wszystkim poprzez promowanie okolicy jest jednym z najważniejszych celów Città della Scienza i tym, co naprawdę odróżnia to miejsce od innych.

Pierwszy włoski festiwal nauki: Futuro Remoto

Od 1987 roku fundacja Fondazione IDIS – Città della Scienza organizuje naprawdę wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich jest Futuro Remoto, które w ciągu 36 lat istnienia stało się najważniejszym festiwalem naukowym we Włoszech.

Nie jest to oczywiście wydarzenie tylko dla naukowców. Tydzień Futuro Remoto to święto, które w coraz większym stopniu angażuje mieszkańców i turystów, oferując doskonałą okazję do przybliżenia nauki i postępu zwykłym ludziom.

Każdego roku Futuro Remoto ma nowy motyw przewodni. Motyw wybrany w 2022 roku to „Equilibrium”. Odbyło się wówczas ponad 200 wydarzeń, na żywo oraz online. W niesamowitej podróży między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, różne wystawy prezentują powstanie Wszechświata i jego praw.

Co warto zobaczyć w Città della Scienza?

Planetarium

Planetarium w Città della Scienza jest to niezwykła atrakcja, w której można podziwiać specjalne pokazy dotyczące tajemnic Wszechświata i nie tylko. Miejsce to jest także narzędziem edukacyjnym do nauki astronomii poprzez odtwarzanie nieba i obiektów astronomicznych istniejących we Wszechświecie.

Planetarium Città della Scienza jest największym i najbardziej zaawansowanym we Włoszech. Ma średnicę 20 metrów, 120 miejsc i jedną z najbardziej zaawansowanych technologii na świecie. Najnowsze technologie i specjalna pozycja kopuły zapewniają specjalny efekt, dzięki akustyce, która gwarantuje publiczności wyjątkowy spektakl na niebie.

W Planetarium możesz także zobaczyć filmy, które pozwolą odkryć niebo i gwiazdy. Wewnątrz możesz także poznać teorie starożytnych greckich astronomów oraz możesz zobaczyć duże współczesne teleskopy, aby podziwiać rozgwieżdżone niebo.

Corporea

Corporea to pierwsze europejskie interaktywne muzeum , które jest całkowicie poświęcone zdrowiu, naukom biomedycznym, technologiom oraz profilaktyce. Odkrywanie oparte jest na bezpośrednim eksperymentowaniu przez odwiedzających. Wciągające filmy wideo, liczne doświadczenia, gry, multimedia, laboratoria oraz eksperymenty pozwalają poznać ludzkie ciało, w tym układ krążenia oraz drogi żółciowe. Liczne doświadczenia angażują publiczność w każdym wieku, prowadząc do odkrycia ludzkiego ciała jako holistycznego systemu, w którym to nie pojedyncze organy mają działać, ale konstruktywna interakcja między nimi jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Corporea prezentuje także w jaki sposób złożona sieć sygnałów elektrycznych oraz chemicznych zapewnia dynamiczną równowagę ludzkiego organizmu.

Znajduje się tu także wiele stref wypoczynkowych – wielofunkcyjnych przestrzeni do odpoczynku, dialogu, gier, spotkań i rozmów. Dostępne jest tu także otwarte laboratorium, w którym eksperci, badacze uniwersyteccy i ośrodki badawcze przedstawią publiczności eksperymenty naukowe na temat zdrowia.

Corporea to także podróż w czasie, która łączy przeszłość i przyszłość w jedną całość.  Oprócz  interaktywnych, nowoczesnych eksponatów masz możliwość podziwiania także licznych znalezisk archeologicznych.   Sporą atrakcją w Corporea jest drukarka 3D, która pozwala tworzyć pliki anatomiczne i obiekty 3D, w tym na przykład implanty, inkubator dla noworodków oraz niektórych przedmiotów medycznych.

Na specjalnych wyspach tematycznych można poznać m.in.:

 • Układ mięśniowo-szkieletowy
 • Równowagę termodynamiczną ciała
 • Serce i układ krążenia
 • Jamę ustną i cały układ trawienny
 • Układ hormonalny
 • Komórki i DNA
 • Układ odpornościowy
 • Narządy zmysłów
 • Seksualność, reprodukcję oraz proces narodzin człowieka
 • Mózg i układ nerwowy
 • Niekończącą się historię medycyny
 • Roboty i druk 3D, w tym inżynierię genetyczną.

Città della Scienza – bilety wstępu

CENTRUM NAUKI

Dorośli 10,00

Zniżka dla dzieci i młodzieży (3-17 lat), studentów i osób powyżej 65 roku życia € 7.00

PLANETARIUM

NOWY występ na żywo € 6.00

Bilet jednorazowy dorośli i dzieci € 5.00

ZINTEGROWANE CENTRUM NAUKI + PLANETARIUM w 2D lub 3D

Dorośli 13,00

Bilet ulgowy dzieci i młodzież (3-17 lat), studenci i osoby powyżej 65. roku życia 10,00

ZINTEGROWANE CENTRUM NAUKI + PLANETARIUM NA ŻYWO

Dorośli 14,00

Ulgowy dzieci i młodzież (3-17 lat), studenci i osoby powyżej 65 roku życia 11,00 €

BILET OTWARTY W CENTRUM NAUKI*

Dorośli 11,00

Bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży (3-17 lat), studentów i osób powyżej 65 roku życia 8,00 €

*Bilet otwarty uprawnia do wejścia do Centrum Nauki w wybranym dniu i o wybranej godzinie. Bilet można kupić online oraz w kasie Centrum Nauki.

BILET RODZINNY

Karnet roczny dla 4 osób 150,00

Wszyscy posiadacze karty rodzinnej otrzymają zniżkę

15% na zakupy w sklepie Science Store. Uznawany będzie również zniżkowy bilet do Planetarium.

KARTA OPEN

10 wstępów 70,00

Wszyscy posiadacze karty Open otrzymają 10% zniżki na zakupy w sklepie Science Store.

Zniżka na wstęp do Planetarium będzie również honorowana. Kartę rodzinną i kartę otwartą można nabyć online oraz w kasie Centrum Nauki.

Gdzie się znajduje i jak dojechać do Città della Scienza?

Città della Scienza znajduje się przy Via Coroglio, 57/104, w Neapolu. W pobliżu znajduje się miejscowość Bagnoli. Muzeum Città della Scienza można zwiedzać codzienne oprócz poniedziałków, w godzinach 10:00 – 16:00.

Z lotniska Capodichino

Połączenie zapewnia Alibus (przystanek Stazione centrale na Piazza Garibaldi). Stamtąd można kontynuować podróż metrem w kierunku Bagnoli.

Z portu – dworzec morski (Molo Beverello)

Warto wiedzieć, że z Piazza Vittoria możesz dojechać dowolnym autobusem do Piazzale Tecchio, a następnie liniami autobusowymi R7 lub C1 w kierunku Bagnoli do Città della Scienza.

Z głównego dworca kolejowego Garibaldi

Wsiądź do linii Gianturco-Pozzuoli, zatrzymaj się na przystanku Napoli Campi Flegrei – następnie wsiądź do linii autobusowych R7 lub C1.

Z Piazzale Tecchio

Linie autobusowe R7 (z Piazza Vittoria do Piazzale Tecchio) lub C1.

Z Piazzetta Bagnoli

Linie autobusowe R7 (z Capo Posillipo do Bagnoli La Pietra).

Z Piazza Municipio

Dowolnym autobusem do Piazza Vittoria, a następnie autobusem R7 w kierunku Bagnoli do Città della Scienza.

Samochodem

Jedź autostradą Tangenziale w kierunku Pozzuoli do zjazdu Fuorigrotta, a następnie podążaj za znakami prowadzącymi do tego muzeum.

Taksówką

 • Città della Scienza – Lungomare 15 €
 • Muzeum Città della Scienza – Stazione Centrale 23 €
 • Città della Scienza – Aeroporto 27 €

Polecany artykuł: Castel Nuovo

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Maiori – doskonałe miejsce na rodzinne wakacje na Wybrzeżu Amalfi

Neapol nocą: Przewodnik po najciekawszych miejscach do odwiedzenia po zmroku

Następny

Dodaj komentarz