Grottaminarda -atrakcje, zwiedzanie, noclegi

Tagi , , ,

Grottaminarda to małe miasteczko położone w prowincji Avellino, w regionie Kampania we Włoszech. Jeśli planujesz odwiedzić Grottaminardę i szukasz najlepszych miejsc do odwiedzenia to w naszym artykule znajdziesz najciekawsze atrakcje oraz polecane noclegi. Podróżni chętnie odwiedzają to włoskie miasto ponieważ posiada ono bogate dziedzictwo historyczne i artystyczne.

Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Grottaminarda – warto wiedzieć!

W czasach rzymskich terytorium to podlegało jurysdykcji pobliskiej kolonii Aeclanum (Passo di Mirabella). Znajdowało się tu wiele dobrze zorganizowanych willi, o czym świadczą znalezione na tym terenie liczne fragmenty ceramiki w powszechnym użyciu, elementy architektoniczne z marmuru i wapienia (kolumny, ramy, kapitele, kwadratowe bloki), monety oraz inskrypcje pogrzebowe. Co ciekawe, miasto pod nazwą Grottaminarda, według badań włoskiego historyka Scipione Ammirato (1531 – 1601) pojawiło się jednak dopiero w 1229 roku.

Miasto zostało poważnie zniszczone podczas kilku trzęsień ziemi w regionie Irpinia. Pierwsze z nich miało miejsce w 1694 r., drugie w 1732 r. (którego epicentrum znajdowało się bardzo blisko Grottaminarda), natomiast ostatnie trzęsienie miało miejsce w 1980 roku.

Grottaminarda atrakcje

Castello D’Aquino – Zamek Aquino

Głównym zabytkiem miasta jest średniowieczny zamek – Aquino, który wielokrotnie ucierpiał podczas kilku trzęsień ziemi. Pomimo tego zdołał pełnić swoją obronną funkcję aż do XVI wieku. Do naszych czasów zachowała się cylindryczna wieża o wysokości około 14 metrów i średnicy 12 metrów oraz kwadratowa wieża, z której pozostała jedynie podstawa. Po trzęsieniach ziemi we wrześniu 1694 r. i listopadzie 1732 r. budynek przekształcono w rezydencję. Od 1988 roku jest własnością gminy. Przez kilka lat, aż do 2008 roku, w budynku tym mieściła się lokalna siedziba Centrum Sejsmologii i Inżynierii Sejsmicznej. Natomiast od 2009 roku w części zamku znajduje się Muzeum oraz Biblioteka Miejska.

Castello di Melito – Zamek Melito

Zamek Castello di Melito zbudowano w epoce normańskiej. Pomimo tego, że przetrwał tyle wieków, trzęsienie ziemi w 1962 roku doprowadziło go do ruiny. Budynek został wówczas w dużej mierze zniszczony. Obecnie na miejscu znajdują się tylko ruiny, które świadczą o jego dawnym istnieniu.

Kościół Santa Maria Maggiore

Kilka metrów od Zamku Aquino znajduje się kościół Santa Maria Maggiore, który zbudowano w 1478 roku. Jednak w drugiej połowie XVIII wieku całkowicie go przebudowano według projektu architekta Ciriaco di Silva, po tym, jak świątynia została zburzona po zniszczeniach spowodowanych silnym trzęsieniem ziemi w 1732 roku. Santa Maria Maggiore zbudowano na planie krzyża łacińskiego. Poza tym, nawa główna oraz boczne kaplice są w stylu barokowym. Co ciekawe, stiukowe dekoracje ścian i sklepień są dziełem neapolitańskich artystów Nicoli Massaro i Gaetano Amoroso, którzy zbudowali także ołtarz główny w 1761 roku. Dodatkowo w kościele Santa Maria Maggiore znajdują się także przepiękne obrazy pochodzące z XVIII wieku, w tym obraz przedstawiający św. Tomasza i św. Jakuba (dawnego obrońcę miasta). Na uwagę zasługuje także fresk sufitowy pochodzący z 1768 roku, który przedstawia Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny – autorstwa malarza Matteo Vigilante.

Polecany artykuł: Torre del Greco – TOP 10 atrakcji

Museo Antiquarium

Szczególnie interesujące w Grottaminarda jest Museo Antiquarium, które jest częścią Biblioteki Miejskiej. Zarówno Museo Antiquarium jak i Biblioteka Miejska znajdują się wewnątrz Zamku Aquino. W Museo Antiquarium można podziwiać m.in.: znaleziska, świadczące o obecności człowieka na tym obszarze już w neolicie.
Warto zwrócić uwagę także na ceramiczne wazy pochodzące z końca okresu neolitu, dwie siekiery z epoki miedzi, odważniki, wazę z czerwoną figurką i szereg artefaktów wotywnych z epoki brązu i żelaza. Z kolei, epokę rzymską reprezentują nie tylko liczne wyroby ceramiczne, ale także i fragmenty marmuru i męski portret, który prawdopodobnie przedstawia postać Oktawiana Augusta.

Dogana Aragonese

Innym interesującym zabytkiem jest budynek celny Dogana Aragonese, który został zbudowany w 1467 r. na polecenie szlachcica Ladislao d’Aquino. Początkowo pełniła ona funkcję punktu poboru opłat feudalnych. W 1774 roku  budynek został powiększony i pełnił funkcję poczty. Co ważne, budynek Dogana Aragonese uznano za zabytek narodowy w 1930 roku.

Sanktuarium Madonny z Carpignano

Około 5 km od Grottaminarda, w małej miejscowości Carpignano znajduje się Sanktuarium Madonna di Carpignano. Kościół, został zbudowany na początku XX wieku na miejscu starożytnej kaplicy zakonu krzyżackiego. Odbudowano go praktycznie w całości po trzęsieniu ziemi w 1980 roku. Sanktuarium Madonna di Carpignano posiada prostą fasadę z kamiennym portalem i górną niszą z wizerunkiem Madonny. Po bokach znajduje się dzwonnica z dużymi oknami i zegarem. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na obraz przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem. Według legendy obraz ten znaleźli pasterze w 1150 roku, w dziupli dużego drzewa. Do kościoła przylega Klasztor Ojców Mercedari, który zbudowano na fundamentach klasztoru z 1901 roku.

Kościół San Michele

Kolejnym kościołem jest kościół św. Michała, który zbudowano w 1541 roku na miejscu kaplicy poświęconej Michałowi Archaniołowi. Kościół ten został wspomniany w dokumentach pochodzących z 1178 roku. Odbudowano go w 1541 roku, po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto w 1512 roku. Świątynia została opuszczona po nowych zawaleniach spowodowanych trzęsieniem ziemi w 1732 roku i odrestaurowana kilkadziesiąt lat później. Z dawnej struktury kościelnej sprzed XVII wieku pozostała jedynie dzwonnica zbudowana w X wieku. Wnętrze kościoła jest jednonawowe, a wzdłuż ścian znajduje się kilka nisz, w których umieszczono m.in.: chrzcielnicę, drewniane konfesjonały i marmurowe ołtarze. Reliefowe stiuki z motywami religijnymi w stylu barokowym tworzą we wnętrzu niezwykłe efekty dekoracyjne. Jednym z najcenniejszych jest XVIII-wieczna drewniana rzeźba przedstawiająca św. Michała zabijającego diabła. Interesujący jest również drewniany chór i zabytkowe organy, malowidła ścienne oraz obrazy na płótnie o tematyce sakralnej.

Kościół św. Tomasza z Akwinu

Kilka metrów od kościoła św. Michała znajduje się kolejny ładny kościół pw. św. Tomasza z Akwinu. Zbudowano go w 1636 roku na miejscu poprzedniej kaplicy z 1528 roku. Trzęsienie ziemi w 1980 roku poważnie uszkodziło ten kościół, który odbudowano w 1990 roku. Wewnątrz zachowała się naturalnej wielkości drewniana „Pieta” z pierwszej połowy XVI wieku oraz mosiężno-srebrne popiersie przedstawiające św. Tomasza z Akwinu.

Kościół Santa Maria del Rosario

Kościół Santa Maria del Rosario zbudowano w XVI w. jednak po trzęsieniu ziemi w 1980 roku, całkowicie go przebudowano i konsekrowano w 2000 roku. W pomieszczeniach przylegających do kościoła znajduje się stała ekspozycja poświęcona zgromadzeniom zakonnym działającym na terenie Grottaminardy.

Fontanna Króla

Fontannę Króla zaprojektowali Scipione Galluccio i Andrea Insano. Została ona zbudowana w 1606 roku przy królewskiej drodze prowadzącej do Apulii. Fontannę odrestaurowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Wykonano ją z bloków białego wapienia, w stylu barokowym. W reliefie na fontannie znajduje się wyryty herb Burbonów.

Polecany artykuł: Giugliano Kampania – TOP 12 najciekawszych atrakcji

Co warto spróbować w Grottaminarda?

Warto wspomnieć także o typowych potrawach jakich należy spróbować w Grottaminarda. 

La ciambottella di Grottaminarda

La ciambottella di Grottaminarda to pyszne danie, które przygotowuje się z warzyw takich jak: pomidory, zielona i czerwona papryka, ostra papryka chili, czosnek oraz bazylia, które są uprawiane w regionie Avellinese. Zgodnie ze starożytnym przepisem wszystkie warzywa należy pokroić na cztery części i długo gotować. La ciambottella di Grottaminarda może być także przechowywana w szklanych słoikach w spiżarni przez długi czas. Doskonale smakuje samodzielnie lub jako dodatek do chleba lub makaronu.

Baccalà alla pertecaregna

Dorsz alla pertecaregna (lub alla ualanegna) to typowe danie z okolicy Grottaminarda. Jest to pozornie proste danie, które wymaga jedynie uwagi przy przygotowywaniu dorsza. Niektórzy twierdzą, że nazwa „pertecaregna” pochodzi od „pertecara”, co oznacza pług. Kobiety przygotowywały to danie dla „gualani” – mężczyzn, którzy pracowali na polach z wołami.

Grottaminarda pogoda, czyli kiedy warto zaplanować zwiedzanie?

Grottaminarda oddalona jest od wybrzeża morza i charakteryzuje się umiarkowanym klimatem, w którym występują łagodne lata i mroźne zimy. Miesiące od maja od września są najlepszymi do zwiedzania tego miasta. Panuje wówczas najlepsza pogoda z przyjemnymi średnimi temperaturami, które wahają się od 20 stopni Celsjusza do 26 stopni Celsjusza.
Zdecydowanie najcieplejszym miesiącem w Grottaminarda jest sierpień ze średnią, maksymalną temperaturą wynoszącą 28 °C. Z kolei, najzimniejszym miesiącem w Grottaminarda jest luty ze średnią maksymalną temperaturą 9 °C. Najbardziej wilgotnym miesiącem w tym mieście jest listopad z opadami na poziomie 93 mm.

Grottaminarda – TOP 3 polecane hotele i apartamenty

Hotel La Carina

Ten dwugwiazdkowy hotel La Carina położony jest w Grottaminarda. Hotel ten oferuje m.in.: restaurację oraz klimatyzowane pokoje z łazienką. Dodatkowo za niewielką opłatą można skorzystać z prywatnego parkingu. Wszystkie pokoje posiadają balkon, telewizor, łazienkę oraz szlafroki. Ceny za pokój zaczynają się od 55 €.

Sally’s

Sally’s to kolejny obiekt oferujący zakwaterowanie w miejscowości Grottaminarda. W odległości około 40 km od Sally’s znajduje się stadion Partenio, natomiast 44 km sanktuarium św. Gerarda. Sally’s posiada w swojej ofercie wygodne zakwaterowanie z klimatyzacją, balkonem oraz łazienką. Wyposażenie pensjonatu obejmuje także telewizor. Goście mogą każdego poranka delektować się pysznym włoskim śniadaniem. Ceny za pokój zaczynają się od 72 €.

B&B Da Luca

Na zakończenie, na uwagę zasługuje także B&B Da Luca, który usytuowany jest praktycznie w samym centrum Grottaminarda. Każdy pokój w tym hotelu butikowym posiada klimatyzację, dostęp do bezprzewodowego Internetu, telewizor oraz łazienkę z prysznicem i suszarką do włosów. B&B Da Luca oddalony jest o około 24 km od miasta Benevento, 25 km od miejscowości Montella oraz o około 69 km od portu lotniczego w Neapolu. Ceny za pokój zaczynają się od 49 €.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Torre del Greco – TOP 10 atrakcji

Arancini: Kampanijska perła gastronomii wartością do odkrycia

Następny

Dodaj komentarz