Jaka plaża wybrzeża amalfitańskiego jest najpiękniejsza?

Tagi , , , , , , , , ,

Wybrzeże Amalfitańskie składa się głównie z rajskich, często trudno dostępnych zatoczek gdzie morze łączy się z poszarpanym, stromym i skalnym wybrzeżem. Większość plaż, jakie oferuje, jest kamienista i niewielkich rozmiarów. Często prowadzą do nich strome, skalne schody. Skrawki wybrzeża, do których przez cały dzień docierają promienie słoneczne, są rzadkości. Widoki, jakie rozpościerają się z tych niewiarygodnie pięknych, rajskich plaż przyciągają co roku podróżnych z najdalszych zakątków świata.

Wybrzeże Amalfitańskie to krystalicznie czyste wody wzdłuż zróżnicowanego i górzystego terenu południowej strony Półwyspu Sorrentyńskiego. Właśnie dlatego, choć to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w całych Włoszech, to nie obfituje w liczne łatwo dostępne plaże. Trudno jest więc znaleźć długie i piaszczyste odcinki wybrzeża, na których można spokojnie odpocząć. Dużo częściej są to jedynie kamieniste fragmenty lądu skłaniające się w kierunku morza lub wręcz platformy u stóp klifów. Większość miast regionu znajduje się na dość znacznej wysokości nad poziomem morza. Podróż na samo wybrzeże wiąże się niemal zawsze z wędrówką po kamienistych schodach i niepewnych ścieżkach prowadzących w dół. Niewątpliwie widoki, jakie oferuje to niepowtarzalne wybrzeże, są warte każdego, choćby największego wysiłku. Dużym ułatwieniem w dostępności do ukrytych plaż i zatoczek są łódki. Można je wynająć niemal na każdym kroku. Ułatwiają nie tylko zdobycie najbardziej nieprzystępnych miejsc, ale i pozwalają na delektowanie się pięknem tej wspaniałej krainy z perspektywy Morza Tyrreńskiego.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Plaże Nerano

Nerano to niewielka rybacka wioska położona przy samym nabrzeżu pomiędzy Sorrento a Amalfi. Nazwa miejscowości nawiązuje swą nazwą do cesarza Tiberio Nerona. Cesarz zauroczony pięknem tej cudownej krainy wybudował tu pałac, a następnie nazwał tutejszą wioskę Neroninanum. To od niej wzięła się współczesna nazwa Nerano. Obecnie przybywa do niej wielu turystów poszukujących dobrej lokalnej kuchni bazującej na świeżych owocach morza oraz przede wszystkim w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc wzdłuż wybrzeża.

Aerial view of coastline of the village of Nerano. Private and wild beaches of Italy. Turquoise, blue surface of the water. Vacation and travel concept. Boats on raid in bay. Copy space. Summer day
Aerial view of coastline of the village of Nerano. Private and wild beaches of Italy. Turquoise, blue surface of the water. Vacation and travel concept. Boats on raid in bay. Copy space. Summer day, licencja: shutterstock/By

Główna plaża w okolicy Nerano to Marina del Cantone. Ma równie bogatą historię, jak sama wioska. W starożytności była ona chętnie odwiedzana przez zamożnych Rzymian. Przybysze rozkoszowali się krystalicznie czystą i ciepłą wodą. Kąpiele były możliwe były od kwietnia do nawet końca października. Obecnie cieszy się jeszcze większą popularnością a dotarcie do niej wprost z wioski stanowi dodatkową atrakcję. Można bowiem pokonać ją w ciągu 30 minut, podziwiając przy tym tarasy oliwne i mijając wieżę strażniczą z XVI wieku. Podróż do niej warto rozpocząć od głównego placu w Nerano, a swe kroki kierować w kierunku plaży trzymając się głównej ulicy skręcającej następnie w prawo, aby dotrzeć do zatoki Jeranto, czyli głównego punktu rezerwatu morskiego Punta Campanella.

W niewielkiej odległości od trasy biegnącej w kierunku wybrzeża zobaczyć można również fiord Carapolli. jego nazwa pochodzi od pogańskiego boga Apollo. Wzdłuż samej ścieżki znajduje się też Villa Rosa oraz niezwykłe wapienne sanktuarium. To również znakomite miejsce do podziwiania zatoki Cantone wraz z Veterą i archipelagiem Li Galli. Po prawej stronie dostrzec można wejście do Grotta della Noglie rozsławionego za sprawą odnalezionych w jej wnętrzu artefaktów datowanych na okres eneolitu. Samo zejście jest równie spektakularne, gdyż prowadzi ku morzu pomiędzy skalnymi ścianami, na których widnieje herb Sprito z pięknymi rysunkami najpiękniejszych zakątków tej części Włoch.

Plaża Marina del Cantone

To jedna z nielicznych naprawdę dużych plaż w okolicy o typowo kamienistym podłożu. Na jej obszarze prócz kąpieliska znajdują się również restauracje umieszczone na pływających platformach. Jedną z najchętniej wybieranych tu potraw jest lokalny przysmak, czyli spaghetti alla Nerano bazujące na ręcznie robionym makaronie oraz połączeniu cukinii i sera. Szczególnie interesująca jest zwłaszcza południowa część plaży, osłonięta skalnymi formacjami, które zatrzymują zimny i nieprzyjemny wiatr szczególnie wczesną wiosną i późną jesienią. W odległości niewielkiego spaceru znajduje się też inne równie ciekawe miejsce, a mianowicie zatoka z plażą Rekomendone. W jej obrębie prócz restauracji i kąpieliska są dwie jaskinie Grotta di Recommendone i Grotta dei Pescatori dające schronienie dla plażowiczów podczas niekorzystnej pogody.

Amazing aerial view of Amalfi Coast in summer season
Amazing aerial view of Amalfi Coast in summer season, licencja: shutterstock/By

Jak dostać się na plażę?

Na plażę można dostać się samochodem lub transportem publicznym. W pierwszym przypadku należy kierować się drogą z Sant’Agata sui Due Golfi w kierunku Nerano. W pobliżu plaży znajduje się kilka płatnych parkingów, na których można pozostawić swoje auto nawet na całą dobę. Korzystając z transportu publicznego, należy wsiąść w autobus Sita wyruszającego z Sorento. Możliwe jest też skorzystanie z łodzi, które można wynająć w każdym miasteczku wzdłuż całego wybrzeża, w tym w Sorrento, Positano, czy na Capri.

Kolejną plażą w okolicy Nerano jest niewielka plaża Leranto. Prowadzi tam ścieżka z wioski w kierunku punktu, gdzie Wybrzeże Amalfitańskie styka się z Półwyspem Sorrentyńskim. Nazwa plaży wywodzi się od greckiego określenia leros, czyli świętość nawiązując do miejsca, w jakim się znajduje. Właśnie tutaj bowiem po wschodniej stronie Campanella Point znajduje się miejsce uważane przez starożytnych Greków za święte i w którym wznieśli oni świątynie. Została ona później wykorzystana przez Rzymian do modlitw ku czci bogini Minerwy. Do plaży dotrzeć można z Nerano. Droga wiedzie dwukilometrową ścieżką, której pokonanie zajmie około 40 minut. W pewnym momencie dzieli się ona na rozstaju w dwa kierunki: ku górze do Monte Alto i Punta Penne oraz ku dołowi wprost na kamienistą plażę Ieranto znajdującą się w niewielkiej zatoce o tej samej nazwie naprzeciwko Faraglioni na Capri. Sama zatoka natomiast to fragment morskiego Parku Campanella.

Jaki hotel wybrać w Nerano?

Blue Eyes to uroczy, niewielki pensjonat w Nerano przy Via Amerigo Vespucci. Oferuje duże i jasne pokoje z przestronnymi, słonecznymi tarasami z widokiem na morze. Do dyspozycji gości jest tam wspólny salon z częścią wypoczynkową i jadalnią oraz samowystarczalna kuchnia, do której goście mają dostęp przez całą dobę. Same pokoje posiadają osobne wejście z jasnymi i słonecznymi sypialniami oraz łazienką urządzone w typowym śródziemnomorskim stylu. Znajdują się tu wszelkie najpotrzebniejsze wyposażenie w tym żelazko, telewizor oraz dodatkowo rozkładana sofa.

Belmare Residence on the Beach to wyjątkowy nadmorski pensjonat w samym sercu Półwyspu Sorrentyńskiego. Znajduje się, podobnie jak już wcześniej wspomniany pensjonat, przy Via Amerigo Vespucci. Oferuje niezależne apartamenty z aneksem kuchennym, tarasem z widokiem na morze, solarium, prywatny parking oraz co najważniejsze prywatny dostęp do morza. Oferuje również szereg udogodnień i usług w tym bar, restaurację, leżaki, parasole i kajaki. Za dodatkową opłatą możliwe jest również nurkowanie i wędkowanie wraz z możliwością wypożyczenia potrzebnego sprzętu.

Plaża Positano

Positano to jedno z najchętniej wybieranych nadmorskich miast we Włoszech. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. To wspaniałe miejsce pełne cudownych widoków, bogatej historii i luksusowych butików. To również idealne miejsce na romantyczny wyjazd we dwoje, gdyż przepełnione jest romantycznymi zakątkami i klimatycznymi knajpkami.

Plaża Laurito to jedna z piękniejszych plaż w obrębie Positano. Jej nazwa wywodzi się od krzewów wawrzynu szlachetnego. To popularna przyprawa w postaci liści laurowych dziko rosnących w tej okolicy. Sama plaża jest niewielka. Droga do niej rozpoczyna się na Via Laurito, gdzie należy kierować się w stronę morza schodząc po kamiennych schodach. Niestety plaża jest podzielona na dwie strefy, tę prywatną oraz drugą dostępną dla wszystkich. Ta pierwsza należy do znajdującego się w pobliżu hotelu, który ma dwie restauracje cieszące się niebywałą popularnością. Oferują nie tylko cudowne dania kuchni śródziemnomorskiej, ale też wspaniały widok na morze, dlatego przypływają tu również łodzie z przystani na plaży Spiaggia Grande w Positano.

Plaża Arienzo

Kolejna równie urokliwa plaża, co wcześniej wspomniane, to Arienzo zwana również 300-stopniową. To za sprawą liczby stopni na prowadzących do niej schodach. W czasie schodzenia po nich można przyjrzeć się pięknym, rajskim ogrodom w jednej z najpiękniejszych willi na wybrzeżu. Podobnie jak plaża Laurito podzielona jest na dwie części: prywatną i wspólną.

Thyrenian Sea and row of bright umbrellas on beach of Positano - famous old italian resort, Italy
Thyrenian Sea and row of bright umbrellas on beach of Positano – famous old italian resort, Italy, licencja: shutterstock/By

Dojazd na plaże Laurito oraz Arienzo

Do plaż Laurito oraz Arienzo dostać można się także samochodem. Wystarczy kierować się z Positano w kierunku Amalfi aż do placu przy hotelu San Pietro. Z tego miejsca należy kierować się schodami, gdy chcemy dostać się na plażę Laurito lub iść kilkaset metrów dalej do kolejnych schodów prowadzących tym razem do plaży Arienzo. Samochód można zaparkować na odcinku drogi pomiędzy jednym a drugim zejściem. Idealny dostęp oferuje również transport publiczny linii Sita oraz Flavio Gioia Coach.

Plaża Fornillo – co warto wiedzieć?

Plaża Fornillo to wyjątkowo spokojne i romantyczne miejsce. Prowadzi tam ścieżka z Positano biegnąca wzdłuż nabrzeża między morzem a klifem. Można również dostać się do niej wybierając samochód. W takim wypadku należy zostawić go na jednym z drogich parkingów przed wjazdem do miasta. Można także skorzystać z autobusu. Możliwy jest także transfer łodzią, gdyż to najwygodniejsza forma podróżowania pomiędzy plażami, zwłaszcza iż w szczycie sezonu niemal każda firma czarterowa oferuje taką możliwość.

Jaki hotel wybrać w Positano?

Hotel II San Pietro di Positano to malowniczo położony obiekt oferujący prywatną plażę. Posiada rozbudowaną infrastrukturę, w tym restaurację, bar, basen oraz ogród. Znajduje się tu bogate zaplecze odnowy biologicznej, w tym strefa fitness, łaźnia turecka i SPA. Pokoje są o wyjątkowo wysokim standardzie, urządzone nowocześnie, ale zachowując przy tym najistotniejsze elementy wystroju śródziemnomorskiego, w tym dominujące kolory bieli, turkusu i słonecznej żółci.

Villaverde to pensjonat położony przy Via Pasitea w samym centrum miasta Positano. Oferuje duże i jasne pokoje w zabytkowym budynku. Znajdują się tu wszelkie najpotrzebniejsze udogodnienia, w tym WiFi oraz prywatny parking. Jest tu również słoneczny taras z pięknym hipnotyzującym widokiem, miejsce na piknik oraz bar. Całe wnętrze urządzone jest w klasyczny sposób, a elementem wystroju najbardziej zwracającym uwagę jest zwłaszcza podłoga wyłożona oryginalnymi, starymi, włoskimi kafelkami.

Plaże Praiano

Praiano to niewielkie miasteczko położone pomiędzy Amalfi a Positano. Z ciekawą architekturą i wąskimi uroczymi uliczkami pamiętającymi dawną potęgę regionu. To wyjątkowe miejsce, które niegdyś służyło najznakomitszym rodom jako kompleks wypoczynkowy. Obecnie nie utraciwszy nic ze swojego piękna, cieszy oczy przybywających tu turystów. Posiada wiele pięknych plaż z turkusową wodą i górującymi nad nimi skalistymi fiordami.

Plaża Furores

To jedyna w swoim rodzaju plaża na wybrzeżu Amalfi, która słynie ze spektakularnych fiordów i organizowanych tu co roku zawodów nurkowania. Powyżej plaży, łącząc oba brzegi fiordu, znajduje się most, z którego rozpościera się cudowny widok. Sama plaża ma zaledwie 25 metrów długości i należy do jednej ze słabiej oświetlonych, gdyż słońce dociera do niej jedynie we wczesnych porannych godzinach. Jest to jednocześnie bardzo pożądane zwłaszcza w upalne letnie dni. Niedaleko tego miejsca znajduje się również wioska rybacka, która w całości przekształcona została w muzeum będące ciekawym miejscem do zwiedzenia. Na plażę łatwo dostać się z poziomu mostu prowadzącymi w dół kamiennymi schodami. Dojazd do tego miejsca, jak też całego fiordu i jej okolicy jest niemożliwy samochodem, dlatego najłatwiej jest wybrać transport publiczny i autobus łączący Positano z Amalfi.

Marina di Praia

To kolejna oszałamiająca plaża w okolicy Praiano. Położona jest u podnóża klifu, na którym stoi starożytna wieża strażnicza Torre a Mare. Sama plaża jest wyjątkowo kamienista. Znajduje się na niej kilka restauracji i klubów. Promienie słoneczne docierają do niej jedynie w samo południe, pozostawiając tu przez resztę dnia przyjemny cień. Dotarcie do plaży łączy się z podróżą samochodem lub transportem publicznym, gdyż leży niedaleko drogi krajowej SS163 pomiędzy Positano a Amalfi.

Plaża Gavitella

To jedna z plaż o najbardziej zachwycającym widoku, można z niej bowiem podziwiać nie tylko Positano, ale też Li Galli oraz Capri. Ma zaledwie 30 metrów długości dlatego utworzono na niej dodatkowo dwie betonowe platformy, które zwiększają miejsce do wypoczynku. Niestety prowadzą do niej niezwykle strome schody. Chcąc uniknąć schodzenia nimi, można wybrać dogodniejszy transport drogą morską, gdyż plaża połączona jest promem z Marina di Praia i Marina Grande. Podróżując własnym samochodem, należy pozostawić go na jednym z parkingów w centrum Praiano i podążać w kierunku morza kierując się znakami prowadzącymi do plaży.

Jaki hotel wybrać w Praiano?

Hotel Villa Bellavista to przykład rodzinnego klimatycznego hotelu z niepowtarzalną atmosferą i cudownym widokiem na morze. Znajduje się przy Via Rezzola niedaleko San Gennaro Church. Oferuje piękne i jasne pokoje z balkonami urządzone w typowo śródziemnomorskim stylu. W obiekcie znajdują się również liczne udogodnienia, w tym basen, taras, łaźnia na świeżym powietrzu, bar oraz restauracja. Hotel oferuje też usługi z zakresu wypożyczania rowerów, przechowania bagażu, rezerwacji biletów oraz informacji turystycznej.

Kolejnym przykładem idealnego hotelu na pobyt w Praiano jest II Corallo przy Via Gennaro Capriglione blisko plaży Gavitella. Oferuje jasne i przestronne pokoje, w których dominuje biel i kontrastujące kolory, inne dla każdego pokoju. W każdym pokoju jest telewizor, WiFi, czajnik elektryczny, minibarek, biurko, a w łazience suszarka i bezpłatny zestaw kosmetyków. Na terenie obiektu znajduje się również słoneczny taras, z którego rozpościera się piękny widok na morze.

Plaże Amalfi

Niezależnie od tego, czy celem wyprawy na włoskie wybrzeże są plaże odległe i trudno dostępne, czy też popularne i gwarne, to w okolicach Amalfi każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.  Do wszystkich z nich najłatwiejszy dostęp jest od strony morza, a przy licznych przewoźnikach, którzy oferują tego typu usługi, jest to banalnie łatwe, a jednocześnie niesamowicie spektakularne.

Ravello to niesamowite miasto w okolicy Amalfi. Leży na samym szczycie klifu, słynie ze wspaniałych willi i licznych imprez kulturalnych. Jednak tym, co najbardziej zachwyca, jest tutejsza plaża Castiglione. Jest to jeden z nielicznych piaszczystych fragmentów na wybrzeżu, otoczony z trzech stron klifami, oferujący centralnie położone kąpielisko. Cała plaża ma około 100 metrów długości i 25 metrów szerokości. Słońce dociera tu tylko rano i wczesnym popołudniem, chowając się później za klifami. Dotarcie na plażę wiąże się, jak w większości plaż na wybrzeżu Amalfi, z koniecznością zejścia po skalnych schodach. Dotrzeć do nich można z drogi SS163 przed skrzyżowaniem do Ravello. Dojazd samochodem bezpośrednio przed zejściem jest niemożliwy, ale można za to zaparkować w pobliskim Atrani lub Ravello. Najwygodniejszym sposobem dotarcia na plażę jest wybór autobusu linii Salerno- Amalfi, gdyż przystanek autobusowy znajduje się tuż naprzeciwko schodów.

Jaka plaża w pobliżu Atrani?

Atrani to najpopularniejsze na wybrzeżu miasteczko przyciągające miłośników historii i architektury. Jednocześnie to właśnie w jego okolicy leży jedna z ciekawszych plaż o tej samej nazwie. Plaża Atrani znajduje się bowiem naprzeciwko miasteczka i jest naturalnie podzielona przez ujście rzeki Dragone, często wyschniętej w upalne lato. Część piaszczysta plaży jest ogólnie dostępna. Reszta kąpieliska jest odpłatna i oferuje leżaki i parasole. Dotarcie na plażę wiąże się z wyruszeniem z miasteczka, które oferuje jedyny parking mieszczący stosunkowo niewielką liczbę aut. Najlepszym wyborem, szczególnie w letnie weekendy, gdy dostęp do miasta mają jedynie mieszkańcy, jest pozostawienie samochodu w pobliskim Amalfi. Wtedy wybierze się na plażę nadmorskim szlakiem lub skorzystanie z komunikacji publicznej.

Piękny widok z malowniczego miasta Atrani na słynnym wybrzeżu Amalfi z Zatoką Salerno, Kampania, Włochy
Piękny widok z malowniczego miasta Atrani na słynnym wybrzeżu Amalfi z Zatoką Salerno, Kampania, Włochy, licencja: shutterstock/By

Plaża Marina Grande

Jedną z najbardziej znanych plaż wybrzeża Amalfi jest Marina Grande rozciągnięta na 300 metrach wzdłuż morza, pomiędzy Positano a Vietri sul Mare. Jej niewątpliwym urokiem jest fakt, iż znajduje się tuż naprzeciwko archipelagu Li Galli, a w połączeniu z najlepszymi restauracjami i klubami stanowi serce życia towarzyskiego całego miasta, gdzie zarówno turyści, jak i miejscowi spotykają się w poszukiwaniu dobrej zabawy i wypoczynku. Znajdują się tu aż dwa kąpieliska oraz wydzielony obszar, z którego odpływają łodzie oferujące wycieczki na pobliskie wyspy i ukryte zatoki.

Kamienista plaża Duoglio położona jest zaledwie kilometr od Amalfi. Prowadzą do niej aż 400-stopniowe kamienne schody, które swój początek mają od strony drogi krajowej. Chociaż samo wejście na plaże wiąże się ze sporym wysiłkiem, to widok, jaki rozpościera się w trakcie wędrówki, rekompensuje wszelki trud. Na plaży znajdują się dwa kąpieliska i kawałek plaży, przy której można wypożyczyć sprzęt do nurkowania i kajakarstwa.

Jaki hotel wybrać w Amalfi?

Jednym z najciekawszych obiektów w mieście Amalfi jest z pewnością Villa Alba d’Oro przy Via Salita Baglio niedaleko plaży Duoglio i Szmaragdowej Groty. Znajduje się w średniowiecznym wiejskim budynku pamiętającym czasy Republiki Morskiej Amafli, w czasach renesansu powiększonym między innymi o wieżę obronną Torre del Capo di Vettica. Obecnie to luksusowy obiekt oferujący kryty basen z hydromasażem, taras, ogród z meblami wypoczynkowymi oraz solarium. Pokoje są jasne i urządzone z zachowaniem oryginalnych elementów wystroju.

Hotel Lidomare znajduje się przy Largo Piccolomini w zabytkowym budynku z XIV wieku, niedaleko plaż Marina Grande i Atrani. Oferuje przestronne pokoje z widokiem na morze ze standardowym wyposażeniem i zachowanymi starymi autentycznymi marmurowymi podłogami. Do dyspozycji gości jest tu również bar, całodobowa recepcja, WiFi i prywatny parking.

Plaże Maiori i Minori

Maiori i Minori to dwie siostrzane miejscowości znajdujące się od siebie w odległości około 1 km. Maiori dysponuje największą na Wybrzeżu Amalfitańskim, bo blisko kilometrową, piaszczystą plażą, która powstała na skutek osuwiska ziemi w 1954 roku, w czasie jednej z największych powodzi, jakie nawiedziły ten region Włoch. Plaża Maiori jest niemal całkowicie zajęta przez kąpieliska z zaledwie dwoma fragmentami piaszczystej, darmowej plaży po obu stronach. Ze względu na swoją budową i fakt, iż znajdują się na niej liczne hotele i restauracje. Szczególnie chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Samochodem można dotrzeć do niej zjeżdżając z autostrady A3 w Vietri sul Mare w kierunku Maiori, aż do końca drogi, przy której znajduje się parking.

Plaża Minori jest podobnie jak wyżej wspomniana jedną z nielicznych piaszczystych na wybrzeżu. Rozciąga się na długości 250 metrów. Oferuje aż 3 kąpieliska. Ma dużą dostępność światła słonecznego niemal przez cały dzień. A samo znajdujące się w jej pobliżu miasteczko wraz ze swą tradycyjną nadmorską architekturą, czyli labiryntem wąskich uliczek i placów tworzy znakomite miejsce do zwiedzania.

Plaża Erchie

Inną nie mniej ciekawą od wspomnianych powyżej plaż jest Erchie. Znajduje się w pobliżu niewielkiej rybackiej wioski o tej samej nazwie. To dwustumetrowa plaża z górującymi nad nią dwiema wieżami strażniczymi po obu stronach. Woda jest tu zawsze krystalicznie czysta, a plaża ma dostęp światła słonecznego przez cały dzień. Dla odrobiny wytchnienia i nasycenia znajdują się tu liczne restauracje serwujące świeże owoce morza w śródziemnomorskim wydaniu.

Jaki hotel wybrać w Maiori i Minori?

Angelina Apartments to obiekt znajdujący się w Maiori przy Via G. Capone tuż przy samej plaży. Oferuje jasne pokoje w nowoczesnej aranżacji, z przestronnymi łazienkami i wszelkimi najpotrzebniejszymi udogodnieniami, w tym bezpłatnym WiFi. W obiekcie znajduje się również bar, prywatny parking, plac zabaw oraz winda.

Edenholiday Casa Vacanze  to obiekt znajdujący się w Minori przy Via Petrito niedaleko szczytu górskiego Sentiero dei Limoni. To wyjątkowo ciche miejsce pomiędzy ogrodem cytrynowym, z dala od gwaru miasta. Oferuje duży taras, solarium i jadalnię na świeżym powietrzu z miejscem na piknik, dostęp do prywatnej plaży oraz centrum fitness. Do dyspozycji gości jest tu również przechowalnia bagażu, całodobowa recepcja i parking publiczny.

Plaże Cetara

Cetara to niewielka, lecz urocza rybacka wioska. Często jest przedmiotem wielu pocztówek z wybrzeża. Pełna małych domków, wież i niewielkiego kościoła z imponującą kopułą. To również kierunek podróży miłośników dobrej kuchni, gdyż słynie z jednego z najlepszych tuńczyków oraz wyciągu z sardeli Colatrury.

Marina di Cetara znajdująca się w okolicy wioski to mała plaża otoczona zabudowaniami rybackimi, portem i wieżą strażniczą. Jest niewiarygodnie czysta i spokojna, a słońce świeci na niej bez przeszkód przez cały dzień.

Równie ciekawa jest sztucznie utworzona plaża Porto di Cetara, położona tuż za portem rybackim. Zbudowana z materiałów budowlanych pierwotnie przeznaczonych do rekonstrukcji zniszczonych przez trzęsienie ziemi domostw w 1980 roku.

Lannio natomiast to piaszczysta plaża znajdująca się na obrzeżach miasta. Chociaż jej nazwa nie kojarzy się dobrze, przyciąga co roku wielu plażowiczów. Wiąże się ona bowiem z masakrą, jakiej dokonali Saracenii na zamieszkujących ten region mnichach podczas jednego z licznych najazdów w średniowieczu. Wejście na nią znajduje się tuż przy wieży strażniczej, kończąc się po drugiej stronie niewielkimi schodami.

Jaki hotel wybrać w Cetara?

Casa Matilde to hotel obiekt położony przy Via San Giacomo. Znajduje się w niewielkiej odległości od plaży Tuoro Vecchio. Oferuje prywatne apartamenty ze wspólną w pełni wyposażoną kuchni, tarasem, salonem wypoczynkowym z telewizorem, jadalnią i biblioteką. Każdy z pokoi ma klimatyzację i darmowe WiFi. To jednocześnie najlepszy wybór dla rodzin z dziećmi, gdyż oferuje usługi zespołu animatorów, plac zabaw i wieczorne rozrywki dla rodzin.

Casa Galano to elegancki pensjonat przy Corso Umberto naprzeciwko bazyliki San Pietro Apostolo. Oferuje jasne pokoje z tarasem, dostępem do plaży. Śniadaniem jest wliczone w cenę i serwowane w pokojach.

Plaże Vietri sul Mare

Vietri sul Mare to miasto uważane od czasów średniowiecznych za bramę do Wybrzeża Amalfitańskiego. Miesce zyskało sławę z powodu wytwarzanej tu ceramiki artystycznej. Znajduje się zaledwie 3 km od Salerno i prócz niepowtarzalnej porcelany, kusi pięknymi plażami. Jedną z nich jest La Baia. To jedna z nielicznych piaszczystych plaż na wybrzeżu mierzącą aż 400 metrów długości. Jednak ze względu na bliskość portu Salerno morze w tej okolicy nie zawsze jest krystalicznie czyste. Mimo to jest jedną z najchętniej wybieranych plaż wśród rodzin z dziećmi. To również miejsce, które przez cały dzień łapie promienie słoneczne. Dojazd do La Baia samochodem i komunikacją miejską jest wyjątkowo łatwy. Niedaleko niej znajduje się inna prywatna plaża La Crespella z parkingiem, nad którą góruje XVI-wieczna wieża strażnicza z widokiem na Due Fratelli. 

Marina di Vietri została stworzona w ciągu jednego dnia w 1954 roku podczas powodzi, która nawiedziła ten region Włoch. Spowodowała wówczas zatopienie części wybrzeża od Vietri do Minori i dodała około 100-metrowy odcinek lądu do wcześniej już istniejącej plaży. Obecnie podzielona jest na dwie części przez ujście rzeki Bonea. Jeden jej fragment jest dostępny dla wszystkich, a drugi należy do prywatnego kąpieliska. To również miejsce, z którego wypływają łodzie wycieczkowe do innych niedostępnych od strony lądowej zatoczek wzdłuż wybrzeża.

Albori to jedna z dzielnic Vietri sul Mare i podobnie jak większość starych osad na wybrzeżu została zbudowana wysoko na wzgórzu, łącząc się z morzem licznymi, stromymi szlakami. Plaża Marina di Albori obecnie ma nieco bardziej ułatwiony dostęp. Prowadzą do niej schody rozpoczynające się na 48 kilometrze drogi krajowej SS168 niedaleko Vietri. To wyjątkowo słoneczna przez większą część dnia plaża z piaszczystym brzegiem.

Jaki hotel wybrać w Vietri sul Mare?

Lloyd’s Baia Hotel to wyjątkowo luksusowy i elegancki obiekt. Znajduje się przy Via E. De Marinis, niedaleko plaż La Baia, Spiaggia della Crestarella i Marina di Vietri. Oferuje przestronne, jasne i słoneczne pokoje. Urządzone są w nowoczesny sposób z dużymi balkonami, z których rozpościera się wspaniały widok na morze. W obiekcie znajduje się słoneczny taras, bilard, bar restauracja oraz centrum fitness. Hotel ma również dostęp do prywatnej piaszczystej plaży wraz z leżakami i parasolami przeciwsłonecznymi. Do dyspozycji gości znajduje się tu również wypożyczalnia rowerów, zespół animatorów dla dzieci, usługi konsjerża i przechowalnia bagażu.

Jednym z najciekawszych miejsc noclegowych w mieście jest z pewnością Aquaboutique Wellness&SPA  przy Via Costiera Amalfitana. Znajduje się niedaleko plaży Marina di Vietri. Oferuje bogaty pakiet sług z zaplecza odnowy biologicznej. Można skrorzystać z masaży, łaźni parowej, zabiegów pielęgnacyjnych, wanny z hydromasażem, solarium oraz sauny. Do dyspozycji gości znajduje się tu też kawiarnia i taras z pięknym widokiem na morze.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Jak dostać się na Wybrzeże Amalfitańskie?

Plan wycieczki po Neapolu i okolicach

Następny

Dodaj komentarz