Pamiątki z Praiano – co kupić i przywieźć do Polski?

Tagi , , , ,

Zastanawiasz się, jakie pamiątki z Praiano kupić swoim najbliższym? Ogólnie rzecz biorąc, żadna wycieczka nie byłaby kompletna bez kupienia czegoś, co będzie ją przypominać. Na szczęście w Praiano i na całym Wybrzeżu Amalfi dostępnych jest wiele sklepów z pamiątkami i prezentami.

Nasza lista z pamiątkami, które warto kupić w Praiano z pewnością sprawi, że będziesz z sentymentem wspominać swoją nadmorską przygodę.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pamiątki z Praiano – co kupić i przywieźć do Polski?

Ręcznie robiony makaron: Scialatielli

Scialatielli to makaron o unikalnym kształcie, który pochodzi z Wybrzeża Amalfi. Jest to makaron podobny do tagliatelle, który jest nieco krótszy i grubszy. Najczęściej podawany jest z owocami morza pochodzącymi z okolic Wybrzeża Amalfi.  Scialatielli wyróżnia się tym, że ciasto jest mieszane z mlekiem i dodaje się do niego świeżą bazylię. Dlatego też jeśli uwielbiasz bazylię, Scialatielli to makaron, którego musisz spróbować. Makaron ten jest typowy dla regionu Kampanii i stanowi niezapomnianą pamiątkę kulinarną z Wybrzeża Amalfi.

Cytrynowe pamiątki

Jest jedna rzecz, z której słynie całe Wybrzeże Amalfi, w tym miejscowość Praiano. Są to cytryny. Te owoce cytrusowe są uprawiane na całym obszarze Wybrzeża Amalfi. Z tego powodu dostępnych jest wiele różnych produktów cytrynowych. Najbardziej znanym jest jednak likier limoncello.

Dodatkowo, na straganach oraz w sklepach w całym mieście można znaleźć cytrynową granitę, cukierki, świece o zapachu cytryny oraz perfumy.

Obrazy lokalnych twórców

Wybrzeże Amalfi i Praiano od wieków inspirują artystów. Malownicze otoczenie błękitnych turkusowych wód i zielonych wzgórz od wielu lat przyciąga artystów z całego świata. Odwiedzając Praiano, możesz samemu kupić niektóre z wyjątkowych obrazów. Obrazy te zazwyczaj przedstawiają Praiano i morskie krajobrazy. Jest to doskonała pamiątka, która może urozmaicić wystrój Twojego domu.

Stinga Intarsia

Stinga Intarsia to specjalnie zaprojektowane inkrustowane drewniane pudełka, które są popularne w Praiano i na całym Wybrzeżu Amalfi. Praktyka wytwarzania drewnianych skrzynek w regionie sięga XIV wieku, więc lokalna kultura miała mnóstwo czasu na doskonalenie swojego rzemiosła. Skomplikowane wzory i kształty każdego pudełka z pewnością zrobią wrażenie nawet na ekspertach z branży obróbki drewna.

Kolorowa ceramika

Ceramika jest jednym z najpopularniejszych pamiątek w rejonie Praiano i na całym Wybrzeżu Amalfi. W całym mieście można znaleźć liczne sklepy, w których mieszkańcy Praiano tworzą ceramikę, ozdobioną skomplikowanymi wzorami, głównie przedstawiającymi okoliczne krajobrazy.

W miasteczku znajdziesz także miejsce, w których można samodzielnie pomalować ceramikę, jeśli jesteś zainteresowany zabraniem do domu spersonalizowanej pamiątki. Natomiast w innych miejscach można obserwować, jak wykwalifikowani i doświadczeni artyści wykonują dzieła ceramiczne.

Papier czerpany Amalfi

Papier czerpany Amalfi, produkowany w Praiano od XIII wieku to niezwykle wysokiej jakości materiał, który jest szczególnie popularny wśród artystów. Jest miękki i gruby. Właśnie dlatego jest tak popularny wśród artystów we Włoszech i poza nimi. Co ciekawe, jest tylko jedno miejsce na świecie, które nadal produkuje ten papier. Jest to właśnie Praiano.

Perfumy

Spacerując po Praiano, napotkasz mnóstwo różnych zapachów. Oczywiście najczęściej spotykanym jest aromat cytrynowy, ale znajdziesz tu również zapachy przypominające sosnę, kwiaty oraz morze. Dzięki tym zapachom tak powszechnym w okolicy, nie powinno dziwić, że Praiano i Wybrzeże Amalfi posiadają prężnie działający przemysł perfumeryjny. Kupując lokalne perfumy, możesz zabrać do domu piękne zapachy Praiano. Carthusia Perfumes oferuje nawet około 20 różnych zapachów do wyboru.

Ubrania lokalnych projektantów

Praiano oferuje kupującym wyjątkową gamę ubrań, a jednym z kolorów, który jest tu najczęściej spotykany jest turkus. Dotyczy to zarówno sukienek, torebek, jak i innych dodatków. Ponadto wiele projektów odzieży zawiera również elementy morskie, takie jak na przykład szwy przypominające fale, co jest szczególnie powszechne w okolicy.

Ręcznie robiona biżuteria

Nie zapomnij kupić ręcznie robionej biżuterii podczas zakupów w Praiano. Często lokalni artyści wytwarzają przepiękną i unikatową biżuterię, niezależnie od tego, czy szukasz pierścionków, naszyjników czy kolczyków.
Polecany artykuł: 3- dniowy plan podróży po Wybrzeżu Amalfi

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zestawienie pamiątek jakie warto kupić w Praiano Cię zainspiruje i znajdziesz coś idealnego dla siebie i swoich bliskich.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Sylwester w Neapolu – dlaczego warto spędzić go w tym mieście?

Praiano na Wybrzeżu Amalfi – atrakcje, noclegi

Następny

Dodaj komentarz