Podziemny Neapol – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , ,

Neapol to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na swoje położenie między Zatoką Neapolitańską a górującym nad miastem Wezuwiuszem, ale również z powodu tego, co ukrywa pod ziemią. To właśnie tutaj pod plątaniną brukowanych uliczek znajduje się niemal 450-kilometrowe podziemne miasto.

Podziemne miasto – Neapoli Sotterranea

Budowę podziemnego Neapolu rozpoczęli w IV wieku p.n.e. Grecy, a kontynuowali Rzymianie. Znajduje się 40 metrów pod niemal całym historycznym centrum miasta. Są tu zarówno akwedukty, tunele, cysterny na wodę deszczową, jaskinie, katakumby, drogi jak też hipogea, a nawet teatr. Niegdyś ukryte miasto było równie często uczęszczane, jak jego powierzchniowa część, ale z biegiem wieków coraz częściej pomijane. Wiele lat później posłużyło tutejszej ludności jako schrony przeciwlotnicze podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Obecnie to niesamowity pomnik kunsztu, ciężkiej pracy i determinacji, który mogą podziwiać wszyscy chętni.

Galeria Borbonica

Wejście do tego miejsca znajduje się przy Via del Grottone w okolicy Piazza Plebiscito oraz przy Via Morelli. Stanowi niedokończoną podziemną drogę łączącą Pałac Królewski z koszarami wojskowymi zleconą przez Ferdynanda II Burbona. Jednak obecnie jest o tyle rozbudowana, iż została podzielona na kilka etapów, które są różnicowane pod względem trudności i długości zwiedzania od krótkiej i podstawowej aż do 2.5-godzinnej. Galeria Borbonica oferuje dla zwiedzających wiele ciekawych miejsc obejmujących zarówno akwedukty, jak i cysterny.

Katakumby

Katakumby stanowią część infrastruktury podziemnego Neapolu. To bowiem kompleks trzech cmentarzysk: San Gaudioso, San Gennaro oraz San Severo wraz z Bazyliką. Ostatnie z nich nie jest jednak dostępne do publicznego zwiedzania. Natomiast katakumby San Gennaro są jednymi z najchętniej uczęszczanych zwłaszcza przez wiernych kościoła katolickiego za sprawą pochówku św. Agrippinusa i św. Januarego. Bilety umożliwiające zwiedzanie całego kompleksu katakumb można zakupić tuż obok kościoła dell’Incoronata Madre del Buon Consiglio przy Via Tondo di Capodimonte. Całe cmentarzysko składa się z dwóch pięter i jest bardzo przestronne i dobrze oświetlone, co znaczenie ułatwia zwiedzanie. Na najgłębszym piętrze znajduje się natomiast basen chrzcielny i bazylika, w której do dziś odbywają się nabożeństwa.

Hypogeum Gardens

Podziemny ogród warzywny w Neapolu został założony, aby umożliwić naukowcom badania. Stanowi również miejsce działań naukowych, które z czujnością śledzi nawet NASA. Niepowtarzalny klimat, jaki występuje w odizolowanych 40 metrów pod ziemią pomieszczeniach wykutych w skałach powstałych z pyłu wulkanicznego. Co ciekawe powstał on bez dostępu światła, ale też zanieczyszczeń powietrza, szkodników oraz wody stanowi ciekawy obszar umożliwiający badania.

Muzeum II Wojny Światowej

Cały kompleks tuneli i pomieszczeń jest obecnie wykorzystywany w różnych celach, aby w jak największym stopniu dać Neapoli Sotterranea drugie życie. Wartym zobaczenia jest między innymi muzeum upamiętniające poległych neapolitańczyków podczas czterodniowej bohaterskiej obrony miasta w trakcie niemieckiej inwazji. Znajduje się w nim wiele pamiątek i przedmiotów z tamtego okresu, a także historia Quattro Giornate di Napoli jako wydarzeń tak znaczących dla miasta Neapol, w trakcie których śmierć poniosło 168 bojowników.

San Lorenzo Maggiore

Wejścia do podziemi Neapolu w całym mieście jest wiele, głównie z powodu, iż niegdyś każde większe i bogatsze domostwa miało prywatne zejście w szybach studni. Wiele z nich pozostało do dzisiejszych czasów, ale tylko nieliczne są otwarte dla zwiedzających. Jedno z większych wejść znajduje się w historycznym centrum miasta Neapol na Piazza San Gaetano wzdłuż Via dei Tribunali. Jest tam kompleks Lorenzo Maggiore. Warto zaznaczyć, że wszystkie możliwe wycieczki po Neapoli Sotterranea odbywać mogą się jedynie z przewodnikiem. Podyktowane jest to zarówno bezpieczeństwem zwiedzających, jaki i samych obiektów. To konkretne miejsce obejmuje zarówno dwupoziomowy klasztor jak też macellum, czyli targ. Wykuty już w V wieku p.n.e. jako część głównego placu publicznego. Do dziś możemy podziwiać znajdujące się wokół niego pomieszczenia służące niegdyś za sklepy, karczmy czy pralnie.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Gdzie spać na Capri?

Najbardziej instagramowe miejsca w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz