Podziemny Neapol – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , ,

Neapol to wyjątkowe miejsce nie tylko ze względu na swoje położenie między Zatoką Neapolitańską a górującym nad miastem Wezuwiuszem, ale również z powodu tego, co ukrywa pod ziemią. To właśnie tutaj pod plątaniną brukowanych uliczek znajduje się niemal 450-kilometrowe podziemne miasto.

Podziemne miasto – Neapoli Sotterranea

Budowę podziemnego Neapolu rozpoczęli w IV wieku p.n.e. Grecy, a kontynuowali Rzymianie. Znajduje się 40 metrów pod niemal całym historycznym centrum miasta. Są tu zarówno akwedukty, tunele, cysterny na wodę deszczową, jaskinie, katakumby, drogi jak też hipogea, a nawet teatr. Niegdyś ukryte miasto było równie często uczęszczane, jak jego powierzchniowa część, ale z biegiem wieków coraz częściej pomijane. Wiele lat później posłużyło tutejszej ludności jako schrony przeciwlotnicze podczas nalotów w czasie II wojny światowej. Obecnie to niesamowity pomnik kunsztu, ciężkiej pracy i determinacji, który mogą podziwiać wszyscy chętni.

Galeria Borbonica

Wejście do tego miejsca znajduje się przy Via del Grottone w okolicy Piazza Plebiscito oraz przy Via Morelli. Stanowi niedokończoną podziemną drogę łączącą Pałac Królewski z koszarami wojskowymi zleconą przez Ferdynanda II Burbona. Jednak obecnie jest o tyle rozbudowana, iż została podzielona na kilka etapów, które są różnicowane pod względem trudności i długości zwiedzania od krótkiej i podstawowej aż do 2.5-godzinnej. Galeria Borbonica oferuje dla zwiedzających wiele ciekawych miejsc obejmujących zarówno akwedukty, jak i cysterny.

Katakumby

Katakumby stanowią część infrastruktury podziemnego Neapolu. To bowiem kompleks trzech cmentarzysk: San Gaudioso, San Gennaro oraz San Severo wraz z Bazyliką. Ostatnie z nich nie jest jednak dostępne do publicznego zwiedzania. Natomiast katakumby San Gennaro są jednymi z najchętniej uczęszczanych zwłaszcza przez wiernych kościoła katolickiego za sprawą pochówku św. Agrippinusa i św. Januarego. Bilety umożliwiające zwiedzanie całego kompleksu katakumb można zakupić tuż obok kościoła dell’Incoronata Madre del Buon Consiglio przy Via Tondo di Capodimonte. Całe cmentarzysko składa się z dwóch pięter i jest bardzo przestronne i dobrze oświetlone, co znaczenie ułatwia zwiedzanie. Na najgłębszym piętrze znajduje się natomiast basen chrzcielny i bazylika, w której do dziś odbywają się nabożeństwa.

Hypogeum Gardens

Podziemny ogród warzywny w Neapolu został założony, aby umożliwić naukowcom badania. Stanowi również miejsce działań naukowych, które z czujnością śledzi nawet NASA. Niepowtarzalny klimat, jaki występuje w odizolowanych 40 metrów pod ziemią pomieszczeniach wykutych w skałach powstałych z pyłu wulkanicznego. Co ciekawe powstał on bez dostępu światła, ale też zanieczyszczeń powietrza, szkodników oraz wody stanowi ciekawy obszar umożliwiający badania.

Muzeum II Wojny Światowej

Cały kompleks tuneli i pomieszczeń jest obecnie wykorzystywany w różnych celach, aby w jak największym stopniu dać Neapoli Sotterranea drugie życie. Wartym zobaczenia jest między innymi muzeum upamiętniające poległych neapolitańczyków podczas czterodniowej bohaterskiej obrony miasta w trakcie niemieckiej inwazji. Znajduje się w nim wiele pamiątek i przedmiotów z tamtego okresu, a także historia Quattro Giornate di Napoli jako wydarzeń tak znaczących dla miasta Neapol, w trakcie których śmierć poniosło 168 bojowników.

San Lorenzo Maggiore

Wejścia do podziemi Neapolu w całym mieście jest wiele, głównie z powodu, iż niegdyś każde większe i bogatsze domostwa miało prywatne zejście w szybach studni. Wiele z nich pozostało do dzisiejszych czasów, ale tylko nieliczne są otwarte dla zwiedzających. Jedno z większych wejść znajduje się w historycznym centrum miasta Neapol na Piazza San Gaetano wzdłuż Via dei Tribunali. Jest tam kompleks Lorenzo Maggiore. Warto zaznaczyć, że wszystkie możliwe wycieczki po Neapoli Sotterranea odbywać mogą się jedynie z przewodnikiem. Podyktowane jest to zarówno bezpieczeństwem zwiedzających, jaki i samych obiektów. To konkretne miejsce obejmuje zarówno dwupoziomowy klasztor jak też macellum, czyli targ. Wykuty już w V wieku p.n.e. jako część głównego placu publicznego. Do dziś możemy podziwiać znajdujące się wokół niego pomieszczenia służące niegdyś za sklepy, karczmy czy pralnie.

Poprzedni

Gdzie spać na Capri?

Najbardziej instagramowe miejsca w Neapolu

Następny

Dodaj komentarz