Pogoda na Wybrzeżu Amalfi w październiku

Tagi , , , ,

Jak wygląda pogoda na Wybrzeżu Amalfi w październiku? Czy październik i listopad to odpowiednie miesiące na odwiedzenie Wybrzeża Amalfitańskiego? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda na Wybrzeżu Amalfi w październiku i w listopadzie

Jesienią na Wybrzeżu Amalfi znikają tłumy turystów, dzięki czemu łatwiej jest podróżować wzdłuż tego wyjątkowego wybrzeża. Łatwiej jest także uzyskać rezerwację w restauracjach oraz zarezerwować wycieczki statkiem. Na podstawie wieloletnich obserwacji można także stwierdzić, że pogoda w październiku jest taka, jakiej można by się spodziewać we wrześniu – jest ciepło, z dużą ilością słońca. Z kolei, typowa październikowa pogoda występuje zazwyczaj w listopadzie. Wówczas jest nieco chłodniej i wzrasta prawdopodobieństwo deszczu, jednak nadal jest więcej dni słonecznych niż deszczowych. W listopadzie jest już zbyt zimno na pływanie, ale pogoda jest odpowiednia do zwiedzania.

Średnia temperatura w październiku wynosi 24°C. Oczywiście należy spodziewać się kilku deszczowych dni w ciągu miesiąca, ale słoneczne niebo pojawia się częściej niż zachmurzone. Mogą także wystąpić fronty, które spowodują pojawienie się serii deszczowych dni, ale może się to zdarzyć w dowolnym miejscu we Włoszech, od września do grudnia.

Pogoda na wybrzeżu Amalfi w listopadzie może być nieco deszczowa, natomiast średnie temperatury wahają się od 10°C do 18°C. Temperatury te sprzyjają jednak eksploracji wybrzeża, spacerom i możliwości zobaczenia piękna tego wybrzeża w spokojniejszej atmosferze.

Warto skorzystać z prognozy na stronie Meteo.it, gdy planujesz odwiedzić Włochy. Prognozy są tu bardzo dokładne i lepsze niż z innych źródeł. Możesz także pobrać aplikację Meteo.it na swój telefon i dodać miasta, które planujesz odwiedzić podczas podróży do Włoch, aby w łatwy sposób zobaczyć nadchodzącą prognozę.

Godziny wschodu i zachodu słońca na Wybrzeżu Amalfi jesienią

Na początku października słońce wschodzi o 7:00 rano, a zachodzi około 18:45 po południu. Pod koniec października wschód słońca następuje o 7:30, a zachód o 18:00.

Wybrzeże Amalfi po sezonie – czego można się spodziewać?

Październik to okres przejściowy pomiędzy latem a jesienią. Pomimo, że pogoda wciąż sprzyja to kluby plażowe, niektóre hotele, sklepy i restauracje zamykają się około połowy października. Promy kursują do października, zazwyczaj kończąc sezon pod koniec października lub na początku listopada. Ponownie ruszą dopiero wiosną przyszłego roku, zwykle w kwietniu. Aby poruszać się po Wybrzeżu Amalfi w listopadzie, najlepszą opcją jest komunikacja publiczna lub wynajęty samochód, który daje swobodę i niezależność.

Zalety wizyty na Wybrzeżu Amalfitańskim w październiku i w listopadzie

  • W październiku tłumy turystów są znacznie mniejsze na Wybrzeżu Amalfi i w innych popularnych miastach.
  • Jazda samochodem po Wybrzeżu Amalfitańskim nie stanowi po sezonie większego problemu (w październiku rzadko zdarzają się legendarne korki), jednak pojawiają się jeszcze trudności z parkowaniem w niektórych miastach. Jeśli planujesz jeździć po Wybrzeżu Amalfi własnym lub wynajętym samochodem to dobrym czasem jest koniec października i listopad, kiedy pogoda jest nadal ładna, a ruch jest niewielki.
  • Z racji tego, że jest mniej turystów, łatwiej jest uzyskać rezerwacje w najlepszych restauracjach. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre z bardzo dobrych miejsc, takich jak na przykład Il Buco w Sorrento czy La Sponda w Positano, nadal wymagają rezerwacji z tygodniowym wyprzedzeniem.
  • Jeśli chcesz zarezerwować wycieczkę łodzią lub jednodniową wycieczkę do Pompejów lub na Capri, łatwiej jest to zrobić w październiku niż w bardziej ruchliwych miesiącach od czerwca do września.
  • Spędzisz także mniej czasu czekając w kolejce na autobus lub prom i nie będziesz musiał radzić sobie z długimi korkami na drogach Wybrzeża Amalfi (niezależnie od tego, czy jedziesz wynajętym samochodem, czy siedzisz w autobusie lub prywatnym samochodzie).
  • Pogoda jest nadal przyjemna i ciepła, ale nie będziesz musiał sobie już radzić sobie z wysokimi temperaturami, co sprawia, że zwiedzanie jest znacznie przyjemniejsze.
  • Chłodniejsza pogoda w listopadzie sprzyja odkrywaniu kultury winiarskiej Wybrzeża Amalfi. Wycieczki po winnicach umożliwiają poznanie procesu wytwarzania wina i oferują degustacje tego trunku.
  • Festiwale, takie jak na przykład Festa di Sant’ Andrea i inne lokalne wydarzenia, zapewniają unikalny wgląd w kulturę i tradycje.

Wady wizyty na Wybrzeżu Amalfi w październiku

Nie ma ich zbyt wiele. Woda jest już chłodniejsza, więc dla niektórych osób październik nie jest najlepszym czasem na odwiedzenie Wybrzeża Amalfi, jeśli planują pływać w morzu. Jeśli chcesz poszaleć w klubach plażowych to przyjedź tu przed połową października, ponieważ są one zamykane około połowy miesiąca.

Polecany artykuł: Wybrzeże Amalfi – TOP 17 najpiękniejszych miast i miasteczek

Czy warto odwiedzić Wybrzeże Amalfi w październiku?

Jak najbardziej! Dzięki pięknej pogodzie i mniejszej ilości turystów, październik jest jednym z najlepszych miesięcy na odwiedzenie Wybrzeża Amalfi. Dla wielu podróżników październik jest także lepszym miesiącem na wizytę niż wrzesień, ponieważ w tym czasie jest mniej tłoczno. Oczywiście może spaść trochę deszczu, ale słoneczne niebo dominuje w październiku.Koniec października i listopad również jest bardzo przyjemnym czasem na odwiedzenie Wybrzeża Amalfi. Szanse na deszcz nieco wzrastają i nie wszystko jest otwarte (jak kluby plażowe, niektóre sklepy czy restauracje), ale w tym miesiącu pogoda jest nadal bardzo przyjemna, a tłumy turystów są jeszcze mniejsze niż w październiku.

Zwiedzanie Sorrento i Wybrzeża Amalfitańskiego w listopadzie – czy warto?

Na początku listopada wiele hoteli oraz restauracji zostaje zamkniętych. Jednak nie wszystkie są zamykane, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem noclegu, czynnego sklepu lub restauracji. Być może nie będziesz miał takiego samego wyboru jak we wrześniu czy październiku, ale nie powinno to stanowić większego problemu. Promy również przestają kursować na początku listopada, więc aby zwiedzać okolicę, musisz wynająć samochód (jeśli nie podróżujesz swoim) lub korzystać z komunikacji publicznej.

Dni w listopadzie są znacznie chłodniejsze, natomiast średnie temperatury wynoszą od 17°C do 23°C. Liczba pochmurnych i deszczowych dni wzrasta, ale średnio występuje od 1 do 2 deszczowych dni w tygodniu. Jeśli zależy Ci na mniejszej ilości tłumów turystów w najpopularniejszych atrakcjach i nie przeszkadzają Ci nieco niższe temperatury oraz mniejsza liczba otwartych miejsc to listopad jest dobrym miesiącem na odwiedzenie Wybrzeża Amalfi.

Jesień i pogoda na Wybrzeżu Amalfi – często zadawane pytania

Czy październik to dobry czas na wizytę na Wybrzeżu Amalfitańskim?

Październik to jeden z najlepszych miesięcy w roku na odwiedzenie Wybrzeża Amalfitańskiego. Pogoda jest stabilna, jest ciepło i słonecznie oraz tłumy turystów jest znacznie mniejsze. Kluby plażowe są zwykle zamykane w połowie października, więc jeśli planujesz zaszaleć w klubach plażowych, zaplanuj wizytę na pierwszą połowę miesiąca. Dodatkowo jeśli planujesz podróżować samochodem po Wybrzeżu Amalfi, zaplanuj swoją wizytę na koniec października lub nawet początek listopada, wówczas na drogach jest znacznie mniejszy ruch i jest większa szansa na zaparkowanie samochodu w pobliżu atrakcji.

Jaka jest pogoda na Wybrzeżu Amalfi w październiku?

Średnia temperatura w październiku w ciągu dnia wynosi 24°C, natomiast w nocy 15°C. Spodziewaj się także kilku deszczowych dni w ciągu tego miesiąca, ale słoneczne niebo występuje częściej niż zachmurzone.

Jaki jest najlepszy sposób poruszania się po Wybrzeżu Amalfi?

W miesiącach letnich najlepszym sposobem na poruszanie się wzdłuż Wybrzeża Amalfi jest łódź, prom lub zorganizowana wycieczka łodzią. Widoki są wówczas piękne i można uniknąć korków na drogach. Jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem, warto wybrać prom lub komunikację autobusową. Od czerwca do września unikaj jazdy samochodem po Wybrzeżu Amalfi, jeśli to możliwe, ponieważ występują ogromne korki. Poza tym, parkowanie jest koszmarem, szczególnie w najbardziej popularnych miejscach.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Avellino – miasto pośród wspaniałej przyrody

Salerno atrakcje – TOP 15, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz