Salerno atrakcje – TOP 15, które warto zobaczyć

Tagi , , , ,

Salerno to piękne miasto, które jest usytuowane na południu Włoch. Miasto to jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i leży w Zatoce Salerno nad Morzem Tyrreńskim. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule – „Salerno atrakcje – TOP 15, które warto zobaczyć”. Zatem co warto zwiedzić w Salerno?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Salerno atrakcje – TOP 15, które warto zobaczyć

W średniowieczu Salerno prosperowało bardzo dobrze dzięki rządom książąt lombardzkich. Miasto słynęło także z prestiżowej szkoły z centrum studiów medycznych i nauki. Podczas II wojny światowej w ramach operacji Avalanche było miejscem działań wojennych. Po wojnie miasto odnotowało gwałtowny wzrost liczby ludności. Nastąpił także znaczny rozwój gospodarczy.

Salerno korzysta z bliskości malowniczego i popularnego Wybrzeża Amalfi, ale także z niezliczonej ilości pięknej architektury, ogrodów i promenady skąpanej w słońcu. Atrakcje takie jak na przykład: katedra czy Forte la Carnale posiadają długą historię i bogaty zbiór dzieł sztuki. Natomiast historyczne centrum starego miasta oferuje wiele klimatycznych uliczek, w których znajdują się liczne kawiarnie oraz restauracje.

Trieste Lungomare

Salerno ma doskonałą nadmorską lokalizację, a także długi odcinek pięknie utrzymanej promenady nazywanej Trieste Lungomare. Promenada zaczyna się przy placu Piazza della Liberta i rozciąga się na około 1 km aż do Porto Turistico. Wzdłuż tego przyjemnego odcinka nadbrzeża można znaleźć wiele zacienionych przez palmy miejsc do siedzenia, placów z posągami oraz fontann. Wieczorem lub w południe Lungomare jest doskonałym miejscem na spacer.

Giardino Della Minerva

Ogród Minerwy znajduje się w centrum zabytkowej części Salerno. Jest to połączenie pięknego ogrodu botanicznego oraz parku publicznego. Centralna aleja spacerowa biegnie przez środek ogrodu Giardino Della Minerva. Każdy z tarasów ogrodowych podzielono na segmenty, które zawierają inną różnorodność roślin i ziół. Tarasy są tematyczne i zawierają różne gatunki roślin ( ponad 200 różnych odmian). Dla miłośników przyrody, ten doskonale utrzymany ogród jest doskonałym miejscem do odwiedzenia w Salerno.

Castello Di Arechi

Górujący nad miastem na wzgórzu, na wysokości 300 m nad poziomem morza – średniowieczny zamek Arechi dominuje nad całą Zatoką Salerno. Zamek zbudowano w celu dodatkowego środka obrony dla regionu otaczającego Salerno. Do dziś zachowała się znaczna część oryginalnego zamku, kilka sekcji także odrestaurowano. Na terenie Castello Di Arechi znajduje się również muzeum, w którym można obejrzeć różne wystawy prezentujące znaleziska, pochodzące z okolicy zamku.

San Pietro a Corte

Kompleks San Pietro a Corte, z Kaplicą Palatyńską znajdującą się w Pałacu Arechi jest zabytkiem, który prezentuje wiele ważnych etapów w historii Salerno, od czasów rzymskich do XVI wieku. Jest to jeden z najważniejszych nabytków w najnowszej historii miasta Salerno.
Kaplicę Palatyńską San Pietro a Corte zbudowano na polecenie księcia Arechi II, pomiędzy 758 a 787 rokiem. Była to część precyzyjnego programu politycznego, zgodnie z którym książę chciał zapewnić sobie drugie dobrze ufortyfikowane miasto oprócz Benevento – stolicy księstwa.

Rione Duomo

Salerno posiada historyczne centrum miasta z licznymi zabytkowymi budynkami, świątyniami oraz wąskimi, uroczymi uliczkami. Nie ma lepszego sposobu na poznanie lokalnego stylu życia i kultury tego miasta niż spacer po dzielnicy Rione Duomo. Rione Duomo znajduje się w zachodniej części Salerno. Dzielnica Duomo jest jedną z najstarszych w Salerno. Do najważniejszych zabytkowych budynków należą między innymi: kościół San Gregorio (z 1000 roku), Palazzo De Ruggero (zbudowany w XVI wieku), katedra oraz Palazzo d’Avossa.

Museo Archeologico Provinciale Salerno

Salerno ma kilka interesujących muzeów, ale Prowincjonalne Muzeum Archeologiczne jest bez wątpienia najbardziej ciekawe. Muzeum to znajduje się w centrum starego miasta, w pobliżu Duomo oraz Lungomare. Utworzono je w 1928 roku i mieści się w starym pałacu rządowym. W muzeum znajduje się duża kolekcja artefaktów i relikwii pochodzących z regionu Salerno. Przedmioty znajdujące się w muzeum obejmują rzymskie szczątki, brązowe popiersie Apolla, złote monety, wyroby garncarskie oraz ceramiczne, broń i przedmioty gospodarstwa domowego pochodzące z czasów rzymskich. Każda ekspozycja jest wzbogacona o dodatkowe elementy multimedialne i interaktywne funkcje, które szczegółowo wyjaśniają historię.

Katedra w Salerno

Katedra w Salerno, bardziej znana jako Duomo jest najważniejszym i najstarszym kościołem w mieście. Zbudowano ją w XI wieku. Metropolitalna Bazylika katedralna Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, św. Mateusza i św. Grzegorza VII została ufundowana przez Roberta Guiscarda. W marcu 1081 r. otwarto kryptę, natomiast w lipcu 1084 r. kościół konsekrował sam papież Grzegorz VII, który schronił się w Salerno. Architektura katedry jest wzorowana na opactwie Desiderio w Montecassino ( trzy podłużne nawy, transept i quadriporticus).

Katedra przeszła renowację po trzęsieniu ziemi w dniu 5 czerwca 1688 r. Wewnątrz kościoła znajduje się mnóstwo religijnych artefaktów poświęconych świętemu Mateuszowi oraz wiele interesujących dekoracji oraz dzieł sztuki. Krypta pod bazyliką zawiera także szczątki świętego. Co więcej, 56-metrowa dzwonnica znajdująca się za katedrą posiada ozdobną górną kopułę z dekoracyjnymi dziełami sztuki w stylu arabsko-normańskim.

Villa Comunale di Salerno

Villa Comunale di Salerno znajduje się w samym sercu starego miasta, w bliskiej odległości od portu. Ten wspaniały ogród  jest fantastycznym miejscem na odpoczynek podczas upalnych dni. kilka interesujących rzeźb i pomników.

Park stworzono w XIX wieku w miejscu, w którym znajdował się pierwotnie ratusz miejski. Z czasem miejsce to przekształcono w naturalną, otwartą przestrzeń z interesującymi rzeźbami i pomnikami. Mnóstwo egzotycznych drzew zapewnia przyjemny cień. Podczas spaceru po Villa Comunale di Salerno warto zwrócić uwagę na posągi: Carlo Piscane, Giovanni Nicotera oraz Clemente Mauro. Posągi te przedstawiają znane włoskie postaci, które miały duży wpływ na historię Włoch i Salerno. Czasami odbywają się tu również imprezy kulturalne, ale ogólnie rzecz biorąc, park ten jest jednym z najlepszych miejsc w Salerno, aby usiąść i odpocząć od słońca.

Port Salerno

Położony w pobliżu dużego Piazza della Liberta, port w Salerno jest doskonałym miejscem na spacer i obserwowanie statków przypływających i odpływających do tego ruchliwego portu. Idąc wzdłuż Via Porto, można podziwiać łodzie rybackie, żaglowe, promy i statki handlowych, które są zacumowane na pomostach. Co więcej, warto się udać w kierunku Dworca Morskiego i Molo Manfredi Porto di Salerno, aby podziwiać panoramę miasta Salerno w całej okazałości. Na wschodnim krańcu Salerno znajduje się również port turystyczny, który jest równie ciekawy. To właśnie z tego portu odpływa niezliczona ilość łodzi wycieczkowych zabierających pasażerów na malownicze Wybrzeże Amalfi.

Forte La Carnale

Salerno ma bogatą historię, natomiast Forte La Carnale przez wiele lat odgrywał ważną rolę w obronie miasta. Forte la Carnale, położony jest w pobliżu ujścia rzeki Irno. Jest on częścią systemu obronnego składającego się z wież, zbudowanych w 1563 roku w celu obrony miasta przed inwazją Saracenów.
Prawdopodobnie jego nazwa pochodzi od masakry Saracenów, która miała miejsce około 872 roku. Uważa się, że ze względu na swoje strategiczne położenie, w Carnale mieszkali mężczyźni, których zadaniem było ostrzeganie mieszkańców okolicy w przypadku ataków od strony morza. W połowie 1600 roku Ippolito z Pasteny wykorzystał Forte La Carnale jako bazę dowództwa do buntu przeciwko Hiszpanom.
W pobliżu Forte la Carnale znajdował się również garnizon liczący 100 ludzi, aby stawić czoła lądowaniu wojsk francuskich. Podczas ostatniej wojny fort był świadkiem walk, których ślady są nadal widoczne w murach.

Obecnie dzięki swojemu położeniu na szczycie naturalnego wzgórza, fort zapewnia fantastyczne widoki na miasto Salerno oraz Wybrzeże Amalfi. W Forte La Carnale znajduje się także kilka wystaw i ekspozycji kulturalnych, które wyjaśniają historię budowli oraz Salerno. Ponadto na miejscu znajduje się restauracja, która serwuje lokalne dania.

Parco Del Mercatello

Uważany za jeden z największych parków miejskich we Włoszech – Parco del Mercatello znajduje się na obrzeżach miasta,w jego wschodniej części. Park otwarto w 1998 roku i łączy on trzy główne dzielnice Salerno (Mariconda, Mercatello oraz Dzielnicę Europejską). Jest to doskonałe miejsce do odpoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Na terenie parku znajduje się kilka stawów porośniętych różnymi gatunkami kwiatów, śródziemnomorski ogród z bujną roślinnością oraz sad pełen drzew cytrusowych i lip. Ponadto na jego terenie często odbywają się różne imprezy i wydarzenia kulturalne.

Museo Diocesano San Matteo

W historycznym centrum miasta znajduje się muzeum Museo Diocesano San Matteo z bogatą kolekcją sztuki i antyków od średniowiecza do XX wieku. Muzeum Diecezjalne jest bez wątpienia najważniejszym miejscem, w którym znajdują się najcenniejsze dzieła sztuki w Salerno. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę między innymi na:

  • Tabliczki wykonane z kości słoniowej, które stanowią największą i najbardziej kompletną kolekcję średniowiecznych (pierwsza połowa XII wieku) chrześcijańskich zdobionych tabliczek na świecie. Znajduje się tu 67 sztuk, z których 37 jest ilustrowanych scenami ze Starego oraz Nowego Testamentu. Najprawdopodobniej były one częścią frontonu ołtarza, jednak nie ma żadnych zapisów potwierdzających ten fakt.
  • Drewniany krzyż, znany jako krzyż Roberta Guiscarda (1326-1328).
  • Kilka obrazów szkoły Caravaggia podarowanych katedrze w Salerno przez markiza Giovanniego Ruggi D’Aragona w 1870 roku. Są to głównie dzieła pochodzące z XVII wieku. Głównym dziełem jest „Judyta” autorstwa nieznanego artysty, „Dawid z głową Goliata” oraz płótno z biblijnym motywem Lota i jego córek.

Średniowieczny akwedukt

Średniowieczny akwedukt zbudowany w IX wieku, nazywany jest także „Mostem Diabła” ponieważ powstał niezwykle szybko. Jak głosi legenda, ukończenie akweduktu zajęło diabłu jedną, pracowitą noc.Niezależnie od tego, w co wierzysz, średniowieczny akwedukt jest interesującym średniowiecznym zabytkiem. Znajdziesz go w historycznym centrum Salerno, w pobliżu zamku Arechi. Od samego początku akwedukt dostarczał wodę do klasztoru św. Benedykta i jest doskonałym przykładem nowatorskiej sztuki inżynieryjnej tamtej epoki.

Complesso di Santa Sofia

Pierwszy klasztor poświęcony św. Zofii został zbudowany pod koniec X wieku przy Via Trotula de 'Ruggiero, na północny-zachód od Piazza Abate Conforti. Najpierw mieszkali w nim mnisi, a dwa wieki później przekazano go zakonnicom. W 1592 roku klasztor został przekazany ojcom Jezuitom w celu kształcenia przyszłych mnichów. Papież Klemens XVI zlikwidował zakon w 1778 roku i powierzył strukturę zakonną Karmelitom. Od 1807 r. (czasów rekwizycji napoleońskiej) do 1938 r. w klasztorze znajdował się sąd cywilny, który przekształcono potem w szkołę państwową. Po długim okresie zaniedbania kompleks odnowiono i obecnie jest wykorzystywany jako miejsce organizacji różnych imprez kulturalnych i wystaw.

Paestum

Region Włoch w którym leży Salerno jest pełen starożytnych ruin greckich oraz rzymskich miast, które pozostały nienaruszone przez tysiące lat. Jednym z doskonałych przykładów są ruiny miasta Paestum. Ruiny te położone są około 40 minut jazdy samochodem na wschód od Salerno. Miasto to zostało założone w 600 r. p.n.e. i było główną osadą grecką. Najciekawszymi budynkami, które zachowały się do dziś są trzy starożytne świątynie. Znajdują się one w wyjątkowo dobrym stanie pomimo ich wielu wieków. Pierwsza oraz druga świątynia Hery oraz świątynia Ateny przypominają nieco swoim wyglądem grecki Partenon. Oprócz świątyń znajduje się tu również muzeum, które prezentuje mnóstwo znalezisk oraz artefaktów pochodzących z tego miejsca.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Pogoda na Wybrzeżu Amalfi w październiku

Positano atrakcje – TOP 14, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz