TOP 15 najciekawszych miejsc w regionie Kampania

Tagi , , , ,

Kampania to malowniczo położony region na południu Półwyspu Apenińskiego. Jest to niezwykle piękny region z malowniczą linią brzegową, wyspami i górami. To tutaj znajdują się także starożytne stanowiska archeologiczne, które są dowodem bogatej historii tego regionu, od starożytnych Greków do Rzymian. Kampania to także piękne plaże i doskonała włoska kuchnia, słynąca z pizzy, spaghetti, limoncello, cannelloni i mozzarelli. Jakie miejsca warto odwiedzić w Kampanii? Poniżej prezentujemy listę TOP 15 najciekawszych atrakcji.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

TOP 15 najciekawszych miejsc w regionie Kampania

Caserta

Miasto Caserta słynie z królewskiego pałacu –  bogatej posiadłości, która dorównuje splendorowi Wersalowi. W średniowieczu na wzgórzu powstał- Caserta Vecchia. Stare miasto straciło na znaczeniu, gdy poniżej wybudowano Reggię (Pałac Królewski). Caserta Vecchia to urocze miasteczko z charakterystycznymi uliczkami, które również warto odwiedzić podczas wizyty w Pałacu.

O terytorium, na którym znajduje się obecnie Caserta toczyły się liczne walki i rywalizowali o nie władcy Kapui, Salerno oraz Neapolu. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1752 roku na polecenie Karola VII Neapolitańskiego. Zapragnął on wybudować swoją siedzibę z dala od łatwo dostępnego portu w Neapolu. Zbudował on rozległe i imponujące palazzo z misternie wypielęgnowanymi ogrodami i parkami.

Oprócz Reggia di Caserta warto w Casercie zobaczyć m.in:

  • Duomo (XIX wiek) – piękny kościół, w którym zachowało się wiele dzieł sztuki
  • Pomnik poświęcony Luigiemu Vanvitelli – malarzowi i architektowi, którego wielkim arcydziełem jest Pałac Królewski Reggia i masywny akwedukt – Aquedotto Carolino
  • Jednonawowy kościół św. Sebastiana (zaprojektowany także przez Vanvitellego). Wewnątrz znajduje się piękny obraz datowany na drugą połowę XVII wieku
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej pozwala na zapoznanie się ze sztuką nowoczesną południowych Włoch.

Polecany artykuł: Caserta – dlaczego warto ją zwiedzić?

Pozzuoli

Pozzuoli to malownicze miasto portowe nad Morzem Tyrreńskim, które założyli Rzymianie w 338 roku p.n.e. W Pozzuoli znajdują się dwa amfiteatry pochodzące z czasów rzymskich. Ze względu na tak długą historię, w mieście znajduje się wiele stanowisk archeologicznych. Amfiteatr Flavio w Pozzuoli zbudowano za czasów Wespazjana. Odbywały się tu przedstawienia teatralne, walki gladiatorów i różne wydarzenia kulturalne. W podziemiach nadal widoczne są niektóre elementy ze scenografii i klatki. Nadbrzeże w Pozzuoli jest idealnym miejscem na spacer, z którego można podziwiać okolicę. Jest to również centrum życia nocnego, z dużą ilością pubów, kawiarni i restauracji z widokiem na morze.

Salerno

Salerno to miasto portowe położone nad Zatoką Salerno w pobliżu Parku Narodowego Cilento. Miasto to doznało wielu zniszczeń podczas II wojny światowej (było miejscem lądowania aliantów), pomimo tego jego bielone budynki są nadal bardzo atrakcyjne. Znajduje się tu również zabytkowe centrum z kilkoma ciekawymi zabytkami. Po zmroku Salerno ożywa. W dzielnicy Movida znajduje się wiele otwartych do późna restauracji i barów, gdzie miejscowi korzystają z bogatego życia nocnego. Z Salerno odpływają także promy na Wybrzeże Amalfi. Co ważne, jest to mniej odwiedzane miejsce na południowym wybrzeżu Włoch, dlatego też ceny zakwaterowania w Salerno są bardziej przystępne.

Herculaneum

Starożytne miasto Herculaneum to jedno z dwóch słynnych miast zniszczonych podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e. Herculaneum zostało zasypane popiołem z erupcji, który doskonale „zmumifikował” ludzi i budynki. Dzięki temu do naszych czasów zachowało się sporo budynków w bardzo dobrym stanie. Warto zobaczyć tu m.in.: bazylikę, domy z licznymi mozaikami, jak również wille i łaźnie publiczne. Wizyta w Herculaneum pozwala odkryć dawne rzymskie życie.Miasto odkryto w 1709 roku, jednak dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku znaleziono około 300 szkieletów ludzi, którzy chcieli uciec z miasta łodzią. W Herculaneum jest sporo interesujących budynków do zobaczenia i są one znacznie bliżej siebie niż w Pompejach. Pomimo tego, należy założyć wygodne obuwie ponieważ jest dużo chodzenia po nierównych powierzchniach. 

Paestum

Niezwykle dobrze zachowane, starożytne greckie miasto – Paestum pozostawało całkowicie zapomniane do czasu ponownego odkrycia w 1740 roku. W Paestum odwiedzający nadal mogą zobaczyć wiele, w tym Świątynię Hery – najstarszy znany przykład architektury doryckiej z V w p.n.e. Nadal można zobaczyć fragment starożytnej Via Sacra, która biegła z północy na południe przez Paestum. Znajdują się również niesamowite rzeźby i „Grobowiec Nurka z Paestum”. W pobliżu miasta znajduje się plaża, na której można się zrelaksować, a także liczne hotele o różnym standardzie.

Wezuwiusz

Wezuwiusz to słynny wulkan, którego wybuch w 79 roku n.e.spowodował zniszczenie m.in. starożytnego miasta Pompeje. Co więcej, jest to jeden z kilku czynnych wulkanów w Europie. Park Narodowy Wezuwiusza został utworzony w celu ochrony piękna tego terenu. Dodatkowo żyzna gleba sprawia, że rosną drzewa owocowe i winorośle. Warto wybrać się na wędrówkę po okolicznych szlakach, aby podziwiać widoki na Zatokę Neapolitańską i okolicę.

Pompeje

Pompeje to światowej sławy stanowisko archeologiczne. Znane jest z tego, że zostało zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku n.e. Przed erupcją było to miejsce popularne wśród bogatych Rzymian, którzy budowali tu swoje wille, winnice, a nawet hotele i łaźnie. W XVIII wieku rozpoczęły się wykopaliska. Od tego czasu udało się odkopać około trzech piątych całego obszaru (w tym, mury miejskie o obwodzie trzech kilometrów). Praca nad odzyskaniem starożytnych Pompejów wciąż trwa, a każde nowe znalezisko jest niezwykle interesujące. Najnowszym z nich było odkrycie pomieszczenia w pobliskiej willi Civita Giuliana, w którym mieszkała rodzina niewolników. Pokój zawierał m.in. łóżka z drewnianych desek.

Obecnie w pobliżu starożytnych Pompejów powstało nowe miasto, w którym znajduje się wiele hoteli, sklepów i restauracji, dzięki czemu zwiedzanie starożytnego miasta jest bardzo wygodne.

Pisciotta

Pisciotta jest nadmorskim miasteczkiem usytuowanym na wzgórzu, nad Morzem Tyrreńskim. Samo miasto pochodzi z czasów średniowiecza i posiada architekturę pochodzącą z tamtej epoki. Miejscowość do dziś zachowała wiele ze swojego staroświeckiego uroku, z pastelowymi domami, wąskimi uliczkami i starymi kościołami ukrytymi na małych, brukowanych placach. Na uwagę zasługuje XVII-wieczny Palazzo Ciaccio oraz piękna plażą Pisciotta. Kilka kilometrów od zabytkowej Pisciotty znajduje się Marina di Pisciotta. Jest tu ładny port, z którego można podziwiać spektakularne zachody słońca.

Wybrzeże Cilento

Wybrzeże Cilento jest jedną z najbardziej dziewiczych części regionu Kampania. Położone jest ono około dwóch godzin jazdy samochodem na południe od Neapolu. Cilento to kraina mitów i legend oraz obszar o niewątpliwym pięknie. Dostępne są tu różnorodne krajobrazy: od piaszczystego i skalistego wybrzeża po malownicze góry. Wybrzeże to najlepiej jest zwiedzać samochodem, co daje ogromną swobodę w odkrywaniu najciekawszych atrakcji. Ponadto, znajduje się tu wiele restauracji, które serwują świeże ryby i lokalne makarony skropione oliwą z oliwek.

Procida

Procida to jedna z Wysp Flegrejskich – Isole Flegree położonych u wybrzeży Neapolu. Jest to najmniejsza z czterech pozostałych wysp: Ischia, Nisida oraz Vivara. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek od zgiełku neapolitańskiego życia. Życie toczy się tu w niezwykle wolnym tempie. Wokół portu usytuowane są kolorowe budynki, które są wizytówką tej wysepki. Wyspa jest tak mała, że można ją całą obejść w ciągu dwóch dni, co czyni ją idealnym miejscem do zwiedzania na piechotę. Na wyspie nie ma zbyt wielu plaż. Najpopularniejszą z nich jest Lido di Procida.

Marina Corricella to mała i niezwykle malownicza miejscowość na wyspie Procida. Miejscowość została założona w XVII wieku i jest najstarszą wioską rybacką na wyspie. Budynki są tu pomalowane w odcieniach różu, żółci, błękitu oraz zieleni. Co więcej, jest to nadal działający port rybacki, z sieciami porozwieszanymi w porcie i łodziami rozładowującymi swoje połowy wczesnym rankiem.

Ischia

Położona w Zatoce Neapolitańskiej Ischia jest wyspą wulkaniczną, która słynie z uzdrowisk termalnych. Należy ona do archipelagu Wysp Flegrejskich – Isole Flegree. W VIII wieku p.n.e. była kolonią starożytnej Grecji. Obecnie znajduje się tu wiele stanowisk archeologicznych i cennych zabytków, które można zwiedzać. Jest to spokojna wyspa, bez zbytniego blichtru i przepychu (z niedrogimi kwaterami). Miejscowość Sant’Angelo leżąca na południowym wybrzeżu wyspy oferuje spokojne plaże i malowniczy port. Z pewnością najbardziej rozpoznawalną atrakcją na Ischii jest Zamek Aragoński. Jest on położony na skalnej wysepce, do której prowadzi most o długości 220 metrów. Mury, kościoły oraz wały obronne Zamku Aragońskiego zostały zbudowane pomiędzy XIV a XVII wiekiem.

Polecany artykuł: Ischia plaże – TOP 10 polecanych plaż na wyspie

KampaniaNeapol

Neapol to jedno z najstarszych miast w Europie. Jego historia sięga IX wieku p.n.e., kiedy to pełnił funkcję kolonię starożytnych Greków. W mieście znajdują się muzea archeologiczne, które prezentują artefakty pochodzące ze stanowisk archeologicznych w Pompejach i Herculaneum, a także inne zabytki, takie jak rzymskie wille i akwedukty. Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w Neapolu jest Castel Nuovo z 1282 r., który wyróżnia się w panoramie miasta. Położony jest on w pobliżu słynnego Piazza del Plebiscito. Zamek posiada 5 okrągłych wież i łuk triumfalny, który został dobudowany w późniejszym czasie. Wycieczka do Neapolu nie byłaby kompletna bez spróbowania najlepszej pizzy na świecie. Co więcej, to tutaj narodziło się to słynne na całym świecie danie.

Sorrento

Sorrento to malowniczo położone miasto wypoczynkowe, z zapierającymi dech w piersiach widokami na Zatokę Neapolitańską i Wezuwiusz. To nadmorskie miasto było popularnym miejscem letnich wakacji wśród starożytnych Greków i Rzymian. Sorrento znajduje się w pobliżu innych popularnych ośrodków turystycznych, takich jak Neapol i Pompeje na północy oraz Amalfi i Positano na południu. Miejscowość posiada imponującą architekturę z katedrą na czele. Jest to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania Kampanii i Wybrzeża Amalfitańskiego.

Capri

Capri to wyspa znana z blichtru, przepychu, bogactwa oraz malowniczych krajobrazów. Wysokie klify znajdujące się na wybrzeżu wyspy wyłaniają się z błękitnego morza. Starożytnym Rzymianom także się tu bardzo podobało. Dowodem są liczne wille i pałac, który zbudowano na polecenie cesarza Tyberiusza.
Wyspa ma około sześć kilometrów długości i nieco ponad dwa kilometry szerokości. Znajdują się na niej zaledwie dwa miasta: Capri i Anacapri (położone na wzgórzu). Wyspa jest ulubionym miejscem wypoczynku wśród celebrytów i śledzących ich paparazzi. Wyspę najlepiej zwiedzać pieszo lub opływając ją dookoła. Na południowo-wschodnim wybrzeżu Capri, z tarasu znajdującego się na cyplu Punta Tragara można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na południowe wybrzeże i formacje skalne znane jako Faraglioni.

Giugliano

Giugliano położony jest zaledwie 30 minut jazdy samochodem od historycznego centrum Neapolu, z którym jest doskonale skomunikowany. To miasto i gmina jest częścią większego obszaru metropolitalnego Neapolu. Ze względu na bardzo dużą liczbę mieszkańców, Giugliano jest najbardziej zaludnionym miastem we Włoszech. Giugliano jest także bardzo dobrą alternatywą wakacji w Neapolu, ponieważ oferuje znacznie tańsze noclegi z dala od wielkiego i gwarnego miasta jakim jest Neapol. Na terenie gminy Giugliano znajduje się wiele zabytków i parków naturalnych, takich jak Parco Villa Comunale. Urokliwy Parco Villa Comunale znajduje się na zachód od centrum miasta. Park ten znajduje się około 20 minut spacerem od Chiesa dell Annunziata (barokowego kościoła pochodzącego z XVI w.). Jest on świetnym miejscem na relaks i spacery. Na terenie tego parku znajduje się Piazzetta Madonna della pace. Ponadto znajduje się tu duży plac zabaw dla dzieci oraz kilka miejsc idealnych do gry w piłkę lub opalania się.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

ISCHIA plaże – TOP 10 najpiękniejszych plaż na wyspie

Pogoda i temperatura na Ischii w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz