Pogoda i temperatura na Ischii w ciągu roku

Tagi , , , ,

Ischia jest to włoska wyspa wulkaniczna leżąca na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej. Wyspa ta jest niesłusznie pomijana wśród turystów, którzy częściej wybierają dwie inne wyspy leżące w pobliżu: Capri i Procidi.

Winnice, lasy piniowe, gaje kasztanowe i cytrusowe powodują, że wyspa Ischia nazywana jest także Zieloną Wyspą. Doskonały klimat śródziemnomorski, urozmaicona linia wybrzeża z pięknymi plażami oraz stromymi skałami, malownicze krajobrazy z białymi domami, gorące źródła oraz wszechobecny błękit morza od dawna zachwycają turystów z całego świata.

Wyspa Ischia jest największą wyspą w Zatoce Neapolitańskiej i liczy ona około 45 km². Ischia jest sąsiadką wyspy Capri, natomiast od lądu dzieli je zaledwie 10 km oraz od Neapolu 40 kilometrów. Wizytówką wyspy Ischia jest bardzo często obfotografowywany Zamek AragońskiCastello Aragonese w Ischia Ponte. Castello Aragonese leży na przybrzeżnej wysepce, połączonej mostem z lądem – Ponte Aragonese.

Kolorowa zabudowa w Ischii, Neapol, Włochy, fot. shutterstock.com
Kolorowa zabudowa w Ischii, Neapol, Włochy, fot. shutterstock.com

Ischia słynie także z malowniczych piaszczystych plaż, winnic oraz lasów piniowych. Znana jest z również z wyjątkowo bogatej roślinności. Wszyscy, którzy cenią odpoczynek na plaży, w szczególności powinni odwiedzić plażę Spiaggia dei Maronti,położoną niedaleko Barano czy Baia di San Montano, która leży w rejonie Lacco Ameno.

Wyspy Flegrejskie

Wyspa Ischia wraz z wyspami Procida, Nisida oraz Vivara należy do Wysp Flegrejskich. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do wyspy Capri, Wyspy Flegrejskie mają pochodzenie wulkaniczne. Natomiast Ischia jest zdecydowanie największa z wszystkich Wysp Flegrejskich. Co więcej, dzięki właściwościom termalnym, wyspa stała się pożądanym celem wśród turystów w latach 50-tych zeszłego wieku. Przed wyjazdem na wyspę Ischia warto mieć na uwadze, że jest to teren sejsmiczny i w 2017 roku miało tu miejsce  trzęsienie ziemi, w którym niestety zginęły dwie osoby.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda na Ischii – kiedy najlepiej odwiedzić Ischię?

Wybrzeże na Ischii, Włochy, fot. shutterstock.com
Wybrzeże na Ischii, Włochy, fot. shutterstock.com

Wyspa Ischia jest idealnym kierunkiem na udane wakacje nawet podczas sezonu wakacyjnego. Nawet w lipcu oraz w sierpniu będziemy mogli cieszyć się nią bez tłumów turystów.

W okresie wiosennym oraz jesiennym także warto wybrać się na Ischię. Temperatury wówczas nie są tak wysokie, jednak jest to idealny czas na spacery po wyspie. Na Ischia nie brakuje bujnych lasów, malowniczych, wąskich uliczek, pięknych ogrodów oraz zabytkowych kościołów, które najlepiej zwiedza się w umiarkowanej temperaturze powietrza.

Natomiast dla tych podróżników, którym żadna temperatura nie jest straszna, byle tylko woda była ciepła oraz nadawała się do kąpieli, odpowiedni będzie kwiecień i maj oraz okres od września do nawet listopada. Warto także rozważyć wakacje na Ischii w miesiącach takich jak: maj, czerwiec, lipiec, sierpień. Tłumy nie są w tych miesiącach częste jak w przypadku innych włoskich wysp. Wtedy jest także największa szansa na pewną i słoneczną pogodę, ponieważ to w tym okresie według statystyk jest na Ischii najwięcej słońca w ciągu całego dnia.

Klimat i temperatury w Ischia

Ischia, samotna łódź w turkusowej zatoce niedaleko Lacco Ameno. Neapol, Włochy
Ischia, samotna łódź w turkusowej zatoce niedaleko Lacco Ameno. Neapol, Włochy, licencja: shutterstock/By iacomino FRiMAGES

Najcieplejsze miesiące w Ischii to lipiec, sierpień oraz wrzesień. Natomiast najzimniejsze: styczeń, luty i marzec. Jeśli chcemy spędzić urlop na Ischii w wakacje, to warto wiedzieć, że średnie temperatury na wyspie Ischia średnio wynoszą: w lipcu 25 st. C, natomiast w sierpniu 26 st. C. Jeśli nie lubimy odpoczywać w szczycie sezonu urlopowego, to warto wziąć pod uwagę na przykład czerwiec, wówczas najwyższe średnie temperatury wynoszą 22 st. C oraz wrzesień z maksymalną średnią temperaturą wynoszącą 23 st. C. Najwięcej dni słonecznych na wyspie Ischia występuje w miesiącach takich jak: maj 27 dni, czerwiec 28 dni, lipiec 30 dni oraz sierpień 29 dni.

Pogoda na Ischii – temperatury Morza Tyrreńskiego

Średnie temperatury Morza Tyrreńskiego dookoła wyspy Ischia mogą się różnić o kilka stopni. Wszystko zależy od pogody oraz przede wszystkim od prądów morskich. Jednak w ciągu całego roku na wyspie Ischia leżącej nad Morzem Tyrreńskim komfortowa temperatura wody do pływania występuje już od maja do połowy listopada.

Temperatury Morza Tyrreńskiego średnio wynoszą: od stycznia do kwietnia – 14 st. C, w maju oraz w czerwcu temperatura wzrasta do 18-22 st. C. W szczycie sezonu wakacyjnego woda nagrzewa się do 26 st. C w sierpniu. Potem stopniowo morze obniża swoją temperaturę do 24 – 21 st. C we wrześniu i październiku. W listopadzie woda ma średnią temperaturę 19 st. C.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

TOP 15 najciekawszych miejsc w regionie Kampania

Wczasy na Ischii – dlaczego warto, hotele all inclusive, noclegi blisko plaż

Następny

Dodaj komentarz