Muzeum Capodimonte – jedno z ważniejszych muzeów we Włoszech

Tagi , , , ,

Muzeum Capodimonte jest jednym z najważniejszych we Włoszech i z pewnością najważniejszym w Neapolu. Jednak nie jest on tak dobrze znany jak inne włoskie muzea sztuki w tym kraju. Z pewnością jest miejsce, które powinni odwiedzić miłośnicy sztuki, ponieważ znajduje się tu wiele cennych dzieł.

Capodimonte słynie z bogatej kolekcji włoskiej sztuki renesansowej i barokowej. Na trzech piętrach znajdują się dzieła słynnych artystów, takich jak Caravaggio, Tycjan, Masaccio oraz Raphael. Muzeum znajduje się w pobliżu Galerii Uffizi, jednak nie ma tu tłumów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Real Bosco di Capodimonte

Real Bosco di Capodimonte to park, który oferuje piękne widoki na miasto i Zatokę Neapolitańską. Park ten był kiedyś używany do polowań, obecnie jest to miejsce, w którym można odpocząć i pospacerować. Ponadto znajduje się tu piękne Museo di Capodimonte – dawny pałac letni, w którym można obecnie zobaczyć cenne obrazy wielkich włoskich artystów. Dzięki botanikom w Real Bosco di Capodimonte rośnie wiele gatunków rzadkich i egzotycznych roślin, drzew i krzewów. Warto zwrócić uwagę na kamelie i drzewa kamforowe z Azji, magnolie i cyprysy z Ameryki oraz eukaliptusy z Australii. Ponadto w parku znajdują się różne zabytkowe budynki, w tym pałace, kościoły i rezydencje. W Capodimonte można również podziwiać różne posągi, fontanny i drzewa, które dają przyjemny cień w upalne dni.

Museo di Capodimonte – podstawowe informacje

W parku znajduje się jedno z najpopularniejszych muzeów Neapolu -Museo di Capodimonte. Muzeum mieści się w imponującym budynku Palazzo di Capodimonte pochodzącym z XVIII wieku. Pierwotnie był to domek myśliwski króla Neapolu i Sycylii – Karola VII Burbona. Ostatecznie przekształcono go w nowy pałac dla króla. Ponadto król ten odziedziczył jedną z największych na świecie kolekcji dzieł sztuki po swojej matce Izabeli Farnese i potrzebował miejsca, w którym mógłby je przechowywać.

Rodzina Farnese, jedna z najwspanialszych włoskich dynastii, gromadziła dzieła sztuki przez ponad trzy stulecia. Pałac i jego zbiory sztuki ostatecznie stały się własnością państwa. Museo di Capodimonte otwarto w 1957 roku. W muzeum Capodimonte można również znaleźć zagraniczne dzieła sztuki, w tym dzieła flamandzkich artystów.

Kolekcję sztuki zebraną w tym muzeum można ogólnie podzielić na „Collezione Farnese”, zebraną przez Alessandro Farnese i „Galleria Napoletana”. Oprócz obrazów, w Muzeum Capodimonte znajdują się rzeźby, kolekcje broni, przepięknie urządzone apartamenty i różnorodne wystawy czasowe.

Polecany artykuł: TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Neapolu

Muzeum Narodowe w Capodimonte – zwiedzanie

Galeria dzieł sztuki znajduje się na trzech piętrach. Na 1. piętrze znajdują się dzieła takich artystów jak Michał Anioł, Rafael i Tycjan.

Na piętrze znajdują się również apartamenty królewskie. Salottino di Porcellana (pokój 52) to typowy przykład XVIII-wiecznego stylu chinoiserie (styl nawiązujący do kultury chińskiej).

Galerie na 2. zawierają prace neapolitańskich artystów z okresu od XIII do XIX wieku, w tym de Ribery, Giordano, Solimena oraz Stanzione. Znajduje się tu również kilka belgijskich gobelinów pochodzących z XVI wieku. Jednak dziełem, które przychodzi zobaczyć najwięcej miłośników sztuki jest „Flagellazione” Caravaggia („Biczowanie Chrystusa” z 1607-1610), które wisi w pokoju 78. Pokoje od 88 do 95 poświęcone są obrazom z okresu neapolitańskiego baroku.

Na niewielkiej antresoli, do której można dostać się z 2. piętra, znajduje się zbiór nowoczesnych dzieł takich artystów jak na przykład: Andy Warhol, Mimmo Jodice oraz John Armleder.


Dzieła sztuki, które warto zobaczyć w Muzeum di Capodimonte

„Biczowanie ChrystusaCaravaggio


Najbardziej znanym obrazem w Muzeum Capodimonte jest „Biczowanie Chrystusa” Caravaggia. Wisi on w pokoju nr. 78. Namalował go Caravaggio u szczytu swojej twórczości.
Obraz przedstawia biczowanie Chrystusa przed ukrzyżowaniem. Caravaggio wykorzystuje ostre kontrasty między światłem i ciemnością, nazywane światłocieniem, aby stworzyć poczucie głębi oraz dramatyzmu.

„UkrzyżowanieMasaccio

Kolejnym arcydziełem w Capodimonte jest „Ukrzyżowanie” Masaccia. Malarz ten jest zasadniczo prekursorem malarstwa renesansowego.

„Portret Francesco Gonzagi„- Andrea Mantegna

Mantegna był jednym z najważniejszych artystów renesansu. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Camera degli Sposi”. W Capidomonte znajduje się niewielki portret Francesco Gonzagi autorstwa Mantegny. Gonzaga był drugim synem markiza Mantui. Jest to jedno z pierwszych dzieł Mantegny, który służył jako oficjalny nadworny artysta Mantui. W tym dziele Francesco jest ubrany w szaty kardynała (mimo że jest tylko chłopcem).

„Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny Pinturicchio

Pinturicchio to wczesnorenesansowy artysta pochodzący z Perugii. Był uczniem Perugino w tym samym czasie co Rafael. Jego prace cieszą się ogromną popularnością we Włoszech.

Obraz „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” przedstawia moment, w którym Maryja zasypia i wznosi się do Nieba. Jest to piękny portret Matki Boskiej. Ma ona aureolę i otaczają ją muzykujące anioły.

Muzeum Capodimonte – adres i dojazd

Muzeum Capodimonte znajduje się przy Via Miano 2 w Napolu. Do parku i muzeum można dojechać metrem, jednak trzeba pokonać pieszo około 1 km. W pobliżu zatrzymuje się kilka autobusów linii 606, 680, 650 oraz 665a. Do muzeum dojeżdża autobus wahadłowy – Shuttle Capodimonte – który kursuje pomiędzy centrum Neapolu a muzeum. Autobusy odjeżdżają z Piazza Trieste e Trento (naprzeciwko Teatro San Carlo) i zatrzymują się na Piazza Dante i Museo Archeologico Nazionale. Bilety, które obejmują wstęp do muzeum można kupić bezpośrednio w autobusie.

Bilety wstępy do Real Bosco di Capodimonte i Muzeum Narodowego w Capodimonte – ceny

Aby zwiedzić całe Museo di Capodimonte, należy zarezerwować czasowy bilet wstępu. Nie trzeba natomiast wcześniej rezerwować biletu wstępu jeśli chcesz zwiedzać wyłącznie pierwsze piętro, na którym znajdują się renesansowe arcydzieła. Możesz wejść i kupić bilet w kasie, jeśli nie jest to wysoki sezon.

Musisz jednak wcześniej zarezerwować czasowy bilet wstępu na drugie piętro. To tutaj znajdują się dzieła barokowe, w tym słynny obraz Caravaggia. Współczesne dzieła znajdują się na trzecim piętrze.

Wstęp do parku jest bezpłatny. Ceny do muzeum kształtują się następująco:

  • Osoba dorosła od 10 € (rezerwacja biletów online)
  • Osoby w wieku 18-25 lat – 8 €
  • Dzieci i młodzież do 18 lat wstęp bezpłatny.

Real Bosco di Capodimonte i Muzeum Capodimonte – godziny otwarcia

Godziny otwarcia parku

  •     Wejście przez „Porta Grande” od 7:00 do 20:00
  •     Wejście przez „Porta Piccola” od 7:00 do 21:00
  •     Pozostałe bramy zamykane są o 17:00 zimą i o 19:30 latem.

Godziny otwarcia muzeum

Muzeum otwarte jest od czwartku do wtorku w godzinach: 8:30-19:30 (ostatnie wejście o 18:30). Wystawę na drugim piętrze można zwiedzać tylko w godzinach 10:00-17:30. Museo di Capodimonte jest zamknięte w każdą środę, 1 stycznia i 25 grudnia. Muzeum oferuje także wycieczki z przewodnikiem o 10:00, 12:00, 15:00 i 17:30.

Czy warto odwiedzić Museo di Capidomonte?

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, powinieneś zobaczyć Muzeum Capodimonte w Neapolu. Jest to jedno z najlepszych muzeów we Włoszech. Nawet jeśli nie lubisz podziwiać dzieł sztuki to warto zobaczyć pałac królewski wraz z apartamentami oraz park.


Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

TOP 10 polecanych restauracji na Capri

Atrani – najmniejsze miasto w południowych Włoszech

Następny

Dodaj komentarz