Zatoka Neapolitańska – najciekawsze atrakcje

Tagi , , , ,

Zatoka Neapolitańska to piękna zatoka leżąca wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Włoch, w prowincji Neapol. Golfo di Napoli jest zatoką o szerokości około 15 kilometrów, która od północy graniczy z miastami Neapol i Pozzuoli, od wschodu z wulkanem Wezuwiuszem, a od południa z półwyspem Sorrento. Półwysep Sorrento oddziela Zatokę Neapolitańską od Zatoki Salerno, która obejmuje także malownicze Wybrzeże Amalfi.

Warto wiedzieć, że takie wyspy jak: Capri, Ischia oraz Procida także leżą w Zatoce Neapolitańskiej. Wyspy te wraz z nadmorskimi rzymskimi ruinami Pompejów i Herkulanum u podnóża Wezuwiusza (zniszczonymi podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e.) są popularnym celem turystycznym tej części Włoch.
Lokalne wody są zamieszkiwane przez różne gatunki wielorybów, delfinów, płetwali oraz kaszalotów. Jakie atrakcje czekają w Zatoce Neapolitańskiej? Co warto zobaczyć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule „Zatoka Neapolitańska – TOP 12 najciekawszych atrakcji”.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zatoka Neapolitańska – TOP 12 najciekawszych atrakcji

Neapol

Neapol to zabytkowe miasto z bogatą historią, malowniczymi ulicami oraz z niesamowicie smacznym jedzeniem. Warto wiedzieć, ze Neapol jest jednym z najstarszych starożytnych miast w Europie. Historia miasta sięga IX wieku p.n.e., kiedy to zasiedlili je starożytni Grecy. W związku z tym w mieście znajduje się wiele zabytków pochodzących z tego okresu. Wycieczka do Neapolu nie byłaby kompletna bez spróbowania lokalnego jedzenia, w tym znanej na całym świecie pizzy. To tutaj narodziło się to słynne na całym świecie danie.

Polecany artykuł: TOP 15 atrakcji, które warto zobaczyć w Neapolu

Pompeje

Pompeje to starożytne miasto i światowej sławy stanowisko archeologiczne. Miasto to słynie z tego, że zostało zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e. Przed erupcją było to miejsce wypoczynku bogatych starożytnych Rzymian, którzy budowali tu swoje wille, winiarnie, hotele, baseny, a nawet świątynie.

Wokół starożytnych Pompejów wyrosło nowe miasto, które oferuje wiele hoteli, sklepów z pamiątkami i restauracji, dzięki czemu można wygodnie zwiedzać sąsiednie starożytne miasto. Pompeje to swego rodzaju kapsuła czasu. Wulkaniczny popiół zasypał podczas erupcji starożytne ulice, przepiękne mozaiki, starożytne graffiti oraz liczne wille. Dzięki niemu przetrwały one do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie.

Posillipo oraz chroniony obszar morski Gaiola

Jeśli mówimy o Zatoce Neapolitańskiej, nie możemy nie wspomnieć o Posillipo – zamożnej dzielnicy, z której widok na morze i zatokę zapiera dech w piersiach. Warto odwiedzić tu przylądek Posillipo, podwodny park oraz chroniony obszar morski Gaiola, który utworzono w 2002 roku. Latem mieszkańcy często odwiedzają to miejsce ze względu na czystość wód otaczających wyspę Gaiola oraz piękny krajobraz.

Isola della Gaiola to mała wyspa leżąca w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej. Skaliste brzegi tej wyspy są oblewane przez szmaragdowe wody. Na wyspie znajduje się prywatna willa, z której można podziwiać spektakularne widoki na morze i okolicę. Mimo to wyspa pozostaje opuszczona, a wielu mieszkańców odmawia zbliżania się do niej w obawie przed staniem się kolejną ofiarą klątwy wyspy.

Sorrento

Sorrento to typowa miejscowość wypoczynkowa, która oferuje zapierające dech w piersi widoki na Zatokę Neapolitańską oraz wulkan Wezuwiusz. Co ciekawe, to nadmorskie miasto było popularnym miejscem letnich wakacji dla starożytnych Greków oraz Rzymian. Obecnie jest to równie popularne miejsce, dzięki łagodnemu klimatowi, atrakcyjnym ulicom i gościnnym mieszkańcom.

Jest tu wiele do zobaczenia. Warto udać się na Piazza Tasso, Corso Italia oraz Piazza Vittoria. Sorrento jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania włoskiego regionu Kampania.

Capri

Capri to malownicza wyspa znana z blichtru, przepychu oraz wysokich klifów, które opadają w głębiny lśniącego, błękitnego morza. Co ciekawe, Rzymianie również lubili to miejsce, nawet sam cesarz Tyberiusz zbudował tu swój pałac oraz liczne wille. Podobnie, jak w czasach nowożytnych, obecnie Capri jest miejscem wypoczynku dla bogatych, sławnych oraz celebrytów. Błękitna Grota to spektakularna jaskinia z lazurowymi wodami, która przyciąga turystów z całego świata.

Ischia

Położona w Zatoce Neapolitańskiej Ischia jest wyspą wulkaniczną, która słynie z uzdrowisk termalnych. Wyspa ta była kolonią starożytnej Grecji w VIII wieku p.n.e.. Obecnie znajduje się tu wiele stanowisk archeologicznych i wciąż stojących zabytków, które można zwiedzać, obok wielu wypielęgnowanych ogrodów oraz wielkiego aragońskiego zamku.

Jest to spokojna wyspa bez zbytniego blichtru i przepychu (z przystępnymi cenami zakwaterowania), w przeciwieństwie do Capri. Miejscowość Sant’Angelo na południowym wybrzeżu szczyci się spokojnymi plażami i malowniczym portem.

Procida

Wyspa Procida to kolejna malownicza wyspa leżąca w Zatoce Neapolitańskiej, która ma powierzchnię zaledwie 4 km2. Z głównego portu Marina Grande, z pięknymi, kolorowymi domami warto udać się do ufortyfikowanej wioski Terra Murata z ładnym widokiem na morze. Oprócz imponującego Abbazia di San Michele (XI-wiecznego opactwa), warto zwiedzić Palazzo d’Avalos, w którym obecnie mieści się muzeum archeologiczne. Wyróżnia się on renesansową architekturą, dekoracją wnętrz oraz pięknym ogrodem. Santa Maria delle Grazie (XVII-wieczny kościół), położony na malowniczym placu w historycznym centrum Procidy jest doskonałym przykładem neapolitańskiego baroku. Wewnątrz można podziwiać ręcznie rzeźbiony drewniany sufit.

Pola Flegrejskie

Jednym z najbardziej fascynujących miejsc do odwiedzenia są z pewnością Pola Flegrejskie. Jest to rozległy obszar wulkaniczny – kaldera, który położony jest w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej. Warto wybrać się do podwodnego parku archeologicznego Baia w Bacoli, gdzie można podziwiać podwodną rzymską architekturę dzięki wycieczce łodzią ze szklanym dnem.

W pobliżu znajduje się również Amfiteatr Flawiuszów w Pozzuoli oraz Świątynia Serapisa. Na uwagę zasługuje także Piscina Mirabilis w Bacoli, która jest przykładem najlepszej, rzymskiej inżynierii w zakresie przepływu i zaopatrzenia w wodę okolicy. To niezwykłe dzieło ma ponad dwa tysiące lat!

Stazione Zoologica Anton Dohrn

Spacerując pomiędzy Via Caracciolo oraz Via Partenope warto zrelaksować się przed Castel dell’Ovo, który nazwano tak ze względu na starożytną legendę o Wergiliuszu i magicznym jajku. Tuż obok licznych pizzerii i kawiarni, wśród charakterystycznych zapachów, znajduje się Villa Comunale, która jest jedną z najważniejszych w mieście. Zaprojektował ją w XVIII wieku Carlo Vanvitelli. Wewnątrz znajdują się obiekty zarządzane przez prestiżową Fundację Dohrn, takie jak na przykład: centrum badawcze, centrum wystawiennicze i muzealne, historyczne akwarium oraz miejsce dogłębnych badań ekosystemów śródziemnomorskich.

Fondazione Dohrn promuje różne działania i opiekuje się obiektami Stazione Zoologica Anton Dohrn, jednej z najważniejszych na świecie instytucji badawczych w dziedzinie biologii oraz ekologii morskiej. Siedziba Stazione Zoologica Anton Dohrn znajduje się wewnątrz Villa Comunale i posiada najstarsze akwarium we Włoszech. Jest to prawdopodobnie jedyne akwarium pochodzące z końca XIX wieku, które nadal działa. Z kolei, niedawno otwarte Muzeum Darwin-Dohrn (DaDoM) poświęcone jest dwóm bardzo ważnym naukowcom ewolucyjnym, Antonowi Dohrnowi oraz Karolowi Darwinowi. Kilka kilometrów dalej znajduje się Turtle Point w Portici – największy ośrodek odzyskiwania, rehabilitacji i badań nad żółwiami morskimi na Morzu Śródziemnym, który zaprojektowano w celu ochrony oraz opieki nad tymi gatunkami.

Herkulanum

Herkulanum to jedno z dwóch słynnych miast zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. n.e. To starożytne miasto zostało praktycznie całkowicie zmumifikowane przez popiół z erupcji, pozostawiając jedynie zasypane, zadziwiająco nienaruszone budynki. Warto zobaczyć tu bazylikę, domy ozdobione mozaikami, a także wille oraz łaźnie publiczne. Z pewnością, wizyta w Herkulanum daje wgląd w dawne rzymskie życie. Miasto odkryto w 1709 roku, jednak dopiero w latach 80. znaleziono około 300 szkieletów osób, które prawdopodobnie próbowały uciec z miasta łodzią.

Wezuwiusz

Ten groźny wulkan stanowi malownicze tło dla panoramy Neapolu i Zatoki Neapolitańskiej. Jest on także najmniejszym aktywnym wulkanem na świecie. Mimo że jest aktywny, nadal jest popularnym miejscem, które warto zobaczyć. Szlak przyrodniczy nr 5 „Gran Cono” rozpoczyna się od Piazzale położonego na wysokości 1000 m n.p.m. w gminie Ercolano. Na obszarze Piazzale, który jest zarządzany przez Park Narodowy Wezuwiusza parkowanie jest niedozwolone. Należy wziąć to pod uwagę podczas organizowania wycieczki. Z Piazzale można już podziwiać wspaniały widok na północne zbocze Monte Somma 1 132 m n.p.m.

Wokół wulkanu utworzono Park Narodowy Wezuwiusza, aby chronić piękno tego obszaru. Co ciekawe, żyzna gleba w okolicy jest wykorzystywana do uprawy winorośli. Można tu wędrować po wielu szlakach i podziwiać widoki na Zatokę Neapolitańską.

Polecany artykuł: Wezuwiusz – największa atrakcja w pobliżu Neapolu

Castellammare di Stabia

Castellammare di Stabia to małe miasteczko, malowniczo położone w Zatoce Neapolitańskiej. Zbudowano je na ruinach starożytnego miasta Stabiae, które razem z Herkulanum i Pompejami całkowicie zniszczył wybuch wulkanu w 79 r. n.e. Według wielu specjalistów nazwa miejscowości pochodzi od średniowiecznego zamku. Zamek – Castello a Mare, który obecnie znajduje się przy drodze krajowej do Sorrento, w pobliżu sanktuarium Madonna della Libera odnowiono w czasach Fryderyka II Szwabskiego. Następnie rozbudowano na polecenie Karola I Andegaweńskiego. Obecnie zamek jest własnością prywatną i można go podziwiać tylko z zewnątrz. Nazwa miasta pochodzi od zamku – Castello a Mare, co dosłownie oznacza „Zamek na morzu”.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Neapolu

Poprzedni

Rejs po Zatoce Neapolitańskiej i spędzenie dnia na Capri – słynnej wyspie z widokiem na Grotta Azzurra

TOP 10 polecanych restauracji na Capri

Następny

Dodaj komentarz